Rootstock effects on seed yield and quality in watermelon
Karpuzlarda tohum verim ve kalitesi üzerine farklı anaçların etkileri
  1. Tez No: 479149
  2. Yazar: MOHAMED DHAMIR KOMBO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Karpuzlarda aşılama, toprak kökenli hastalıkların kontrolü, tarımsal sorunlara karşı dayanıklılık, verim ve kaliteyi artırmak vb. amaçlarla yapılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, anaçların karpuzda tohum verim ve kalitesine olan etkilerini araştırmaktır. Çukurova Üniversitesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, deneme alanları ile laboratuvarlarında yürütülmüş olan bu tez çalışmasında, Crimson sweet karpuz çeşidi kalem olarak kullanılmış ve üç farklı anaç üzerine (Cucurbita - NUN-9075, Lagenaria-Argentario ve citron karpuz - PI-296341) aşılanmıştır. Gözlemler ve ölçümler tohumdan tohuma kadar yapılmıştır. Bunlar; tohum ekimi, aşılama, ana gövde uzunluğu, çapı, boğum sayısı, biyokütle, polen üretimi ve gelişimi, meyve verimi ve kalitesi, tohum verimi ve kalitesidir. NUN-9075/Crimson sweet ve Argentario/Crimson sweet aşı kombinasyonları, daha yüksek ana gövde uzunluğu, bitki biyokütlesi, meyve verimi ve kalitesinin yanısıra daha yüksek tohum verimi, tohum çıkış ve çimlenme yüzdesi göstermişlerdir. Polen canlılığı, polen çimlenmesi ve normal polen üretimi parametrelerinde aşı kombinasyonları arasında istatistiksel olarak 0,05 önem seviyesinde bir farklılık tespit edilmiştir. Hızlı yaşlandırmada (HY) gözlenen aşı kombinasyonları arasında fark yoktur ve 192 saat hızlı yaşlandırma yapıldıktan sonra tohum çimlenmesi çok fazla azalmamıştır. Bu çalışmada butün kullanılan anaçlarından, NUN-9075 ve Argentario en iyi anaçlar olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Watermelon grafting has been conducted to meet various objectives such as soil-borne diseases control, tolerance against agronomic predicaments, improving yield and quality etc. This research was conducted to investigate rootstock effects on seed yield and quality in watermelon. The work conducted at field experimental areas and laboratories of Department of Horticulture of the University of Cukurova, one watermelon cv. Crimson sweet scion was used onto three different rootstocks (Cucurbita - NUN-9075, Lagenaria – Argentario and citron watermelon – PI296341). Observations and measurements started from seed to seed. That is from seed sowing, grafting, main stem length, diameter, number of nodes, biomass, pollen production and development, fruit yield and quality, and seed yield and quality. NUN-9075/CS and Argentario/CS graft combinations resulted in higher stem length, plant biomass, fruit yield and quality as well as higher seed yield, seed emergence and germination percentage. There was no significant difference observed between graft combinations in pollen viability, pollen germination and normal pollen production at 0.05 significant level. No significant difference between graft combinations observed in accelerated ageing (AA) and the seed germination was not very much decreased after AA of 192 h. NUN-9075 followed by Argentario rootstocks are recommended as the best rootstocks used in this study.