Farklı haşıllama işlemlerinin haşıl alma ve dokuma verimliliğine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different sizing processes on the weaving efficiency and size pick-up
- Tez No: 479155
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DURU BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Hızla gelişen tüm sektörlerde olduğu gibi tekstil sektöründe de kalite ve üretim hızı (randıman) önemli bir yere sahiptir. Özellikle ihracatta kalite ön plana çıkmış bulunmaktadır. Dokuma randımanı ve kaliteli bir üretim için her ne kadar dokuma salonunun şartları önemli ise de çözgü hazırlamadan gelen ipliklerin kalitesi de önemlidir. Kaliteli bir çözgü ve randımanlı bir dokuma işlemi için tüm çözgü iplikleri haşıllanmalıdır. Bu çalışmada haşıllama işleminin haşıl alma ve dokuma verimliliğine etkilerini belirlemek amacıyla farklı haşıllama işlemleri karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında üç farklı haşıllama sistemi (tek tekne haşıllama, çift tekne haşıllama ve ön ıslatmalı haşıllama) ile haşıllanan ipliklerin iplik kalitesi, kumaş kalitesi, haşıl alma oranları ve dokuma verimlilikleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle 3 farklı tipte çalışılarak farklı haşıl reçeteleri, farklı haşıllama standartları ile haşıllama işlemleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek haşıllama işleminin iplik kalitesine, kumaş kalitesine, haşıl alma oranına ve dokuma verimliliğine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As in all the sectors that are developing rapidly, quality and production speed (efficiency) are important in the textile sector as well. Especially quality in export has been the foreground. Although the conditions of the weaving hall are important for the weaving efficiency and quality production, the quality of the yarns coming from the preparation of the warp is also important. All warp threads must be sized for a quality warp and efficient weaving operation. In this study, different sizing processes were compared and analyzed in order to determine the effects of the sizing process on size pick-up and weaving productivity. Within the scope of the study, yarn quality, fabric quality, size pick-up ratios and weaving efficiency of sized yarns with three different sizing systems (single box sizing, double box sizing and pre-wet sizing) were tried to be evaluated. For this reason, 3 different types were studied and sizing processes were analyzed with different size recipes, different sizing standards. By evaluating the results obtained, the effects of sizing process on yarn quality, fabric quality, size pick-up ratio and weaving efficiency were investigated.