A flexible symbolic forensic dna statistics computation system for relationship testing
İlişki testleri için esnek sembolik bir adli dna istatistikleri hesaplama sistemi
  1. Tez No: 989806
  2. Yazar: SALIM JIBRIN DANBATTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HUSEYİN SEVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
Özet
Adli istatistik DNA analizi, babalık veya akrabalık ilişkisini belirlemek için DNA ilişki testlerinin sonuçlarını yorumlamak için çok önemlidir. Ancak, sadece birkaç kişiyi içeren durumlarda bile, olasılık oranlarını hesaplamak için gereken formüller, özellikle alt popülasyon bölünmesinin dikkate alınması gerektiğinde, elle elde edilmesi ve değerlendirilmesi çok karmaşık hale gelme eğilimindedir. Bu tezde, farklı soyutlama katmanlarında, üçlü ve annesiz durumların yanı sıra genel iki kişilik akrabalık ilişkilerini içeren patentite formüllerini otomatik olarak türeten bir yazılım sistemi geliştirdik. İlişki testi literatüründe bildirilen sistemler çoğunlukla sembolik formüller olmadan sayısal sonuçlar vermektedir ve iyi bilinen bir sembolik akrabalık sistemi tescillidir. Sistemimiz için, Bayes olasılık teorisinin temel ilkelerini kullanarak ilişki test formüllerinin elle türetilmesini modelleyen algoritmalar geliştirdik. Ayrıca, bireyler arasındaki ilişkilerin otomatik olarak çıkarılabileceği şekilde aile ilişkilerini yazılımda temsil ediyoruz. Bu yaklaşım, sistemimizin esnek olmasını sağlıyor, çünkü sistem, her bir durumu tanımlayan parametreler için programlı değişiklikler yaparak, belirli ilişki durumları için formlara indirgenebilen genel formüller üretebiliyor. Ubuntu GNU/Linux ortamında Python programlama dilini kullanarak yaklaşımımızı uygulamak için sembolik matematik çerçevesinde çalıştık. Geliştirdiğimiz sistem, sessiz aletler ve mutasyonların olmadığı senaryolarla sınırlıdır. Sistemimizi iki yaklaşımla doğruladık. İlk olarak, sistemimiz tarafından otomatik olarak oluşturulan formülleri literatürde bulunan karşılık gelen formüllerle doğruladık. İkinci olarak, belirli parametre değerlerinde otomatik olarak oluşturulan formülleri değerlendirerek, literatürdeki mevcut sayısal çözümlerdeki sorunlarla yaklaşımımızı doğruladık. Tüm sonuçlarımız, literatürde bildirilen formüller ve sayısal sonuçlarla istisnasız olarak uyumluydu.
Özet (Çeviri)
Forensic statistical DNA analysis is essential for interpreting the results of DNA relationship tests in establishing paternity or kinship. However, even in situations involving only a few individuals, formulas required to compute likelihood ratios tend to become too complex to derive and evaluate by hand especially when subpopulation division needs to be taken into account. In this thesis, we developed a soware system that automatically derives, at different layers of abstraction, formulas for paternity involving both the trio and the motherless case as well as general two-person kinship. Relationship testing systems reported in the literature mostly provide numeric results without symbolic formulas, and one well-known symbolic kinship system is proprietary. For our system, we developed algorithms that model hand-derivation of relationship testing formulas using fundamental principles of Bayesian probability theory. We also represent family relationships in soware such that relationships between individuals can be deduced automatically. is approach enables our system to be flexible since the system can output general formulas that can be reduced to forms for particular cases of relationship by making programmatic substitutions for parameters that define each such case. We used a symbolic mathematics framework in implementing our approach using the Python programming language in the Ubuntu GNU/Linux environment. e system we developed is limited to scenarios without silent alleles and mutations. We validated our system using two approach. First, we validated the formulas generated automatically by our system with the corresponding formulas provided in the literature. Second, we validated our approach with problems with existing numeric solutions in the literature by evaluating automatically generated formulas at the specific parameter values. All our results matched the formulas and numerical results reported in the literature without exception.