Türk bankacılık sektöründe sermaye yeterlilik rasyosu ile bazı makro değişkenler arasındaki ilişki, 2006-2016
The relationship between capital adequecy ratio and some macro variables in Turkish banking system, 2006-2016
- Tez No: 479279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME SUNA KAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Türk Bankacılık sektörü için Vektör Otoregresyon (VAR) ekonometrik modeli kullanılarak SYR ile bankacılığın temel gelişim ölçümleri ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan analizlerde 2006-2016 dönemi için bankacılık sektörüne ilişkin SYR, toplam krediler, toplam mevduatlar, takibe dönüşen net alacaklar, şube sayısı, bankacılık sektörü aktif büyüklüğü, net kar, GDP ve enflasyon verileri kullanılmıştır. Analiz sonucunda; GDP, krediler, mevduat ile SYR arasında karşılıklı anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure the relationship between CAR and basic development measures banking and macroeconomic variables using Vector Autoregression (VAR) econometric model for Turkish Banking sector. In the analyzes made for this purpose, for the period of 2006-2016, the datas for the banking system, CAR, total loans, total deposits, net receivables, number of branches, asset size and net profit of banking sector and macroeconomic variables as GDP and inflation datas were used. As a result of analysis; mutual causality between CAR and GDP,loans,deposits is significant.