Individual guitar maker's business optimization
Bireysel gitar yapımcısının iş modeli optimizasyonu
  1. Tez No: 479280
  2. Yazar: ALİ SEZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA ÖZGEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, İşletme, Music, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, lüthiyerliğin üretim ve işletme hususlarını analiz ederek, fonksiyonel bir iş modelinin üretimini sağlamaktır. Bu analizler için gereken referans veriler seri üretim sektöründeki iş modellerinin incelenmesinden ve uluslararası platformda profesyonel gitar yapımcılarına ve profesyonel gitaristlere ucu açık ve kapalı sorular soran kendi iş tecrübem ile oluşturulmuş iki ayrı anket ile oluşturulacaktır. Anket ve incelemelerden elde edilen veriler birbirleri ile karşılaştırılıp pazarın eksiklikleri ve avantajları belirlendikten sonra, tezin odağı satış ve üretim modellemesi, ürün tanıtımı gibi luthiyerlerin faydalanması gereken alanlar olacaktır. Sonuç olarak bu tez, profesyonel gitar markası kurmak isteyen lüthiyerlere bir ön çalışma oluşturma amacı taşır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the fundamentals of lutherie on management and production ends to provide a business model, using reviews of business models in mass production sector alongside two questionnaires constructed by my own experience with open and closed ended questions directed to professional luthiers and guitarists internationally. After analyzing the data of the surveys and the reviews to define the deficiencies/opportunities in the market, focus will be sales and production modeling, publicity, areas that all luthiers should be taking advantage of. In conclusion, thesis will present a preliminary framework for luthiers who wants to establish a guitar brand.