Türkiye'de yatırım teşviki ve sübvansiyonların siyasal ve ekonomik etkisi
Investment incentives and subvances in Turkey political and economic effect
- Tez No: 479340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yatırım teşvik sistemi ve sübvansiyonlar ülkelerin ekonomik programları içerisinde önemli bir yeri olan ve yatırımcılara sunulan yardım veya indirimlerdir. Milli geliri artıran, yeni istihdam olanakları sunan, bölgesel gelişmişlik farklarını azaltan, sektörel büyüme hedeflerine uyum sağlayabilen teşvik ve sübvansiyonlar hükümetler için önemli birer araçtır. Hükümetlerin ekonomik kalkınmayı teşvik edici politikalarının başında gelen yatırımlarda devlet teşvikleri ve sübvansiyonlar, bir yandan ekonomik kalkınmaya etki ederken diğer yandan sosyal ve siyasal hayata da etki edebilmektedir. İşte bu noktada devletlerin yatırımcılara uyguladıkları teşviklerin ve sübvansiyonların ekonomik yönü olduğu kadar, sosyal ve siyasal açıdan da etkileri olmaktadır. Bu çalışmada yatırım teşvik ve sübvansiyonlar ağırlıklı olarak sosyal, siyasal ve ekonomik açıdan değerlendirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The investment incentive system and subsidies are aid or discounts offered by entrepreneurs for growth and development within countries' economic programs. The incentives and subsidies that increase national income, provide new employment opportunities, reduce regional development disparities and adapt to sectoral growth targets are an important tool for governments. Government incentives and subsidies, while at the forefront of governments policies to encourage economic development, can have an impact on economic development on the one hand and social and political life. At this point, incentives and subsidies applied by investors to the states are as much economic and social as well as political. In this study, investment incentives and subsidies were mainly evaluated in terms of social, political and economic aspects.