Ankara gecekondu kesiminde 0-3 yaş grubu çocuklarda malnütrisyon prevalansı üzerinde bir araştırma
A Research on the prevalance of malnutrition at the 0-3 years age group children living in shanty towns
- Tez No: 47935
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA GECEKONDU KESİMİNDE 0-3 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARDA MALNÜTRİSYON PREVALANSI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Ayşe UYAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ 1996, Sayfa: 129 Jüri : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Gülden PEKCAN Doç. Dr. Metin Saip SÜRÜCÜO?LU Bu araştırma 0-3 yaş grubu çocukların malnütrisyon prevalansı ve bunda etkili olan fak törleri incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma materyalini Keçiören ve Mamak ilçelerine bağlı gecekondu bölgelerinde yaşayan aileler içerisinden eşit dağılım yöntemi kullanılarak 0-3 yaş grubunda tesadüfi olarak belirlenmiş 300 çocuk oluşturmuştur. Araştırmaya alınan deneklerin %49.33'ü kız, %50.67'si erkek olup yaş ortalaması 16.10 ± 0.65 aydır. Deneklerin 172'si anne sütünden kesilmiş, 128'i ise halen anne sütü al maktadır. Deneklere ek gıdalar çok erken yaşlarda verilmeye başlanmıştır. Araştırma kapsamına alınan 300 deneğin beslenme durumları incelendiğinde; %51.67 deneğin protein ve enerji alımları yeterli, %48.33 deneğin ise protein veya enerji alımları veya her ikisi de yetersiz bulunmuştur. Protein enerji yönünden beslenme durumu ile yaşa göre ağır lık standartlarına göre (Koksal) belirlenen malnütrisyon arasında ilişki olmadığı belirlenmiştir. Koksal ve NCHS'nin boy ve ağırlık standartları ile yapılan ölçümler kıyaslanarak denekle rin malnütrisyon durumlarına bakıldığında Köksal'ın standardına göre %9.01'i ağırlık, %13.66'sı boy ölçümleri bakımından; NCHS'nin standardına göre ise %28.33'ü ağırlık, %40.67'si boy ba kımından malnütrisyonlu bulunmuştur. Frisancho'nun üst orta kol çevresi ve triseps deri kıvrım kalınlığı standartları ile yapılan ölçümler kıyaslandığında %31.33'ünün üst orta kol çevresi, %30.34'ünün triseps deri kıvrım kalınlığı bakımından malnütrisyonlu olduğu saptanmıştır. Baş çevresi ölçümleri için NCHS'nin standardı kullanılmış ve deneklerin %37.00'sinin malnütrisyonlu olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Malnütrisyon, anne sütü, ek gıda, protein, kalori, antropometrik ölçümler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE PREVALANCE OF MALNUTRITION AT THE 0-3 YEARS AGE GROUP CHILDREN LIVING IN SHANTY TOWNS Ayşe UYAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ 1996, Page: 129 Jury : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Gulden PEKCAN Assoc. Prof. Dr. Metin Saip SÜRÜCÜO?LU The aim of the research is to investigate the prevalance of malnutrition for the 0-3 years age group children and to clarify the relevant factors related to these. The research material is consisted by 300 0-3 year age group children and selected randomly from the families living in Keçiören and Mamak, Ankara, according to the equal distribution method. The samples considered in the experiment have an avarage of 16.10 ± 0.65 months and among these %49.33 are girls and %50.67 are boys. 172 of the samples are not suckling, but have been started to be given additional food at early stages. When the nutritional status of the 300 samples were examined, it was found out that the protein and energy intakes of %51.67 samples were sufficient, but the protein or energy intake or both of the %48.33 samples were insufficient. It was determined that there was no relation between nutrition in terms of protein energy and malnutrition percentages are determined accor ding to weight standards in terms of age (Koksal). When the measures of height and weight standards of Koksal and NCHS are compared the following conclusions are observed: According to the Köksal's standards, the available mal nutrition is shared %9.01 by weight and %13.66 by height. According to the NCHS's standards, the available malnutrition is shared %28.33 by weight and %40.67 by height. When the measu res of height and weight standards of Frisancho's upper middle arm circumference and triceps skin fold thickness are compared, the following conclusions are observed: According to these re ference values, the available malnutrition is due to upper middle arm circumference by %31.33 and due to triceps skin thikness by %30.34. The standard of NCHS is used for the measurement of head circumference measure and it is observed that %37.00 of the sample has malnutrition. KEY WORDS : Malnutrition, mother milk, supplementary food, energy, protein, anthropometric measurements.