Bacillus Thuringiensis Serotiplerinin belirlenmesinde faj DNA problarının kullanım olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 47934
  2. Yazar: AYTEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. LÜTFÜ ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi BACİLLUS THURİNGİENSİS SEROTİPLERİNİN BELİRLENMESİNDE FAJ DNA PROBLARININ KULLANIM OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI* Ayten ÖZTÜRK Ankara Üniversitesi- Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilimdalı Danışman: Prof.Dr. M.Lütfü ÇAKMAKÇI 1996, Sayfa: 111 Jüri : Prof.Dr. M.Lütfü ÇAKMAKÇI Prof.Dr. Velittin GÜRGÜN Prof.Dr. Nilüfer AKSÖZ Bu çalışmada Pasteur Enstitüsü'ndeh temin edilen 33 adet Bacillus thuringiensis serotipi kullanılarak Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanan toprak ve su örneklerinden 70 adet faj izole edilmiş ve daha sonraki çalışmalar için bu izolatlardan iki adedi seçilmiştir. Bu fajlardan S3 ve G9 fajlannın konak spektrumlan, morfolojik özellikleri ve genomik DNA'larının restriksiyon enzim (Eco Rl ve Hind III) analizleri yapılmış ve biyotinle işaretlenen DNA'larının prob olarak kullanılma olanakları araştırılmıştır. B.thuringiensis suşları sporulasyon aşamasında çeşitli böcek türlerine karşı toksik etkili kristal protein üretmekte ve bu nedenle biyokontrol ajanı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma sonucunda S3 fajının ılımlı bir faj olduğu ve tüm serotiplerin % 9'unu litik olarak etkilediği belirlenmiştir. Geçişli elektron mikroskop ile yapılan morfolojik incelemelerde S3^ fajının ikozahedron kapsidli ve kontraktil olmayan bir kuyruğa sahip olduğu, buna karşın G90 fajının ikozahedron kapsidli ve kuyruksuz yeni bir faj olduğu tespit edilmiştir. Eco Rl ve Hind III enzimi ile yapılan restriksiyon endonükleaz analizleri, S30 fajının yaklaşık olarak belirlenen 22.5 Kb'lik genomik DNA'sının sırasıyla 9 ve 8 adet fragmente ayrıldığını, buna karşın G9
Özet (Çeviri)
S! ABSTRACT Ph.D. Thesis DETERMINATION AND DIFFERENTIATION POSSIBILITY AMONG STRAINS AND SEROTYPES OF BACILLUS THURINGIENSIS BY PHAGE DNA PROBES* Ayten ÖZTÜRK ^ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engeenering Supervisor: Prof.Dr. M.Lütfü ÇAKMAKÇI 1996, Page: 111 Jury : Prof.Dr. M.Lütfü ÇAKMAKÇI Prof.Dr. Velittin GÜRGÜN Prof.Dr. Nilüfer AKSÖZ In this study, 70 phages were isolated from water and soil samples collected different parts of Turkey 33 Bacillus thuringiensis serotypes obtained from Pasteur Institute. Of the total 70 phages, two were selected for further analyses. Host specificities, morphological characteristics, and restriction endonucleases fragmentation after cutting of the S3 and G9 approximate lenght of which was estimated to be 29 Kb, was degraded to 9 and 1 1 fragments respectively. Growth characteristics of B.thuringiensis lysogens resembled to acrystalliferous or asporogenic and both acrystalliferous and asporogenic B.thuringiensis strains because of the lack of their plasmids. The sensitivities of antibiotics of B.thuringiensis lysogens which contained prophage G9 and S3 DNA and phage G9