Kent imajı ve kent imajının ölçümü Artvin kent imajı üzerine bir araştırma
The city image and the measurement of city image a study on the city image of Artvi̇n
  1. Tez No: 479382
  2. Yazar: KAMİL ALACALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kent imajı insanların kentlerle ilgili zihinlerinde oluşturdukları inanışlar, fikirler ve izlenimlerin toplamıdır. İnsanların kentler hakkında çeşitli kaynaklardan ulaşan verileri kullanarak ve bunları izlenimleri sonucu edindiği tecrübelerle birleştirerek oluşturduğu sentez,“kent imajı”olarak ifade edilebilir. Bu çalışmada Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin Artvin kent imajıyla ilgili algılarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla öğrencilerin, kentin avantajları, imaj özelliği ve Artvin'de yaşayan vatandaşlar hakkında imaj algıları analiz edilmiştir. Artvinli olmayan ve üniversite öğrenimi görmek için Artvin'e gelen 600 öğrenci ile yüz yüze anket yöntemi ile bilgiler toplanmıştır. Mevcut çalışma üç bölümden oluşup birinci bölümünde imajın kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde imaj oluşumunu etkileyen faktörler ele alınmıştır. Son bölümde ise Artvin kent imajı üzerinde bir alan araştırması yapılarak anket çalışması sonrası veriler değerlendirilip hipotezler test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The image of the city is the sum of the beliefs, ideas and impressions that people have in their minds about the cities. Man can be expressed as the image of a synthesized city, using the data that he has received from various sources and combining his experiences with the resultant experience. In this study, it was aimed to measure the perceptions of Artvin Coruh University students regarding the image of Artvin city. For this purpose, image perceptions of students, city advantages, image elements and Artvin people were analyzed. Face-to-face survey method was used to collect information on 600 non-Artvin students from Artvin. The present study consists of three parts and the first part focuses on the concept of image. In the second part, factors affecting image formation are discussed. In the last part, afield study on the image of Artvin city was carried out and the findings were evaluated after the field study and the hypotheses were tested.