Felsefe ve Kur'an açısından düşünme
The consept of thinking according to philosophy and the holy Quran
  1. Tez No: 479396
  2. Yazar: SEZEN SUBAŞI YUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ ÖMER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Din ve felsefe karşılıklı ilişki ve etkileşim içindedir. Evreni ve kendini anlama ve anlamlandırma ihtiyacı içinde olan biri düşünmek ve gerçeğe ulaşmak için çaba göstermek zorundadır. İşte din, tam bu ihtiyaç içerisinde kıvranan insana rehberlik etmek, doğru düşünme yollarını göstermek, düşünmesini ve aklını doğru kullanmasını engelleyen durumları ve yaşantıları görmesini sağlamak, üzerinde düşünmesi gerekenleri işaret etmek amacıyla yüksek bilinç sahibi Tanrı'nın elçileriyle insanlara sunduğu yoldur. Genel anlamda kutsal kitapları özel anlam da ise Kur'an'ı okumak Tanrı'nın buyruklarını öğrenmek amacıyla gerekli olduğu gibi varoluşumuzu anlamlandırmak için de temel kaynamağımızdır. Felsefw tarihinin ünlü düşünürlerinin düşünme tanınlarından ve yöntemlerinden yola çıkarak ele aldığımız bu çalışmanın amacı Kur'an'ın üzerinde durduğu 'düşünme' eyleminin anlamını ayetleri felsefi bir bakışla irdeleyerek tespit etmektir. Araştırmanın birinci bölümünde Kur'an'ın ne olduğu yine Kur'an'dan ayetlerle açıklanmış, ikinci bölümünde düşünmenin batı felsefesinde ve İslam felsefesinde yer alan tanımları sunulmuş üçüncü bölümde ise bu tanımlarla Kur'an ayetleri ilişkilendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise yaratıcının Kur'an'sda belirttiği anlamda düşünemiyor oluşumuzun düşünmeyi bilmeyişimizden kaynaklandığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religion and philosophy are in a reciprocal relation and interaction. Human being who need to understand and interpret the universe and his existence has to endeavor to reach a real answer by“thinking”. Religion is there for guiding, to show the way of thinking to help them realize the situations that hinders to use his intelligence and comprehension ability to make more appear the cause of existence, to point the fact sandphenomenon to be thought on with the highest conciosusness God'senvoy. Reading holy books for generel sense and Quran for special understanding is the main source not only to as certain the God'scommandments bu also to give the meaning to existence. This study that is contex tualized with the philosophy history's well known thinkers'“descriptions and methods of thinking”aims to analyze the Quran verses with the philosophical perspective foridentifying 'the ractice of thinking' that holy Quran emphasizes on. In the first part, this study explains what Quran is with the verses from Quran. In the second part,the identification of thinking and the concept of thinking are stated. In the finaş part this study claims that the reason why we don't 'think' in the same sense as it is stated bye the creator in holy Quran is because not knowing how to practice 'thinking'.