Hattat Bakkal Arif Efendi sanatı, hayatı ve eserleri
Life, art and works of calligrapher the Grocer Arif Efendi
  1. Tez No: 479397
  2. Yazar: FATİH SULTAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, El Sanatları, Sanat Tarihi, Biography, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tezimiz, 1830 yılında Filibe doğan ve 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının neticesinde İstanbul'a göç etmek zorunda kalan Bakkal Ârif Efendi'nin hayatı, sanatı, eserleri ve talebeleri hakkındadır. Filibe'de iken hat sanatında icazet sahibi olmasına rağmen, İstanbul'a göç ettikten sonra devrin büyük Üstadı ve hat sanatında mektep sahibi olan Şevki Efendi'ye talebe olmuş ve ikinci kez icazet almıştır. Şevki Efendi'ye talebe olduktan hat sanatında oldukça ilerleyen ve devrin sayılı hattatları arasına giren Bakkal Ârif Efendi'nin eserleri daha ziyade kullanım yerlerine göre verilmeye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda Bakkal Ârif Efendi'nin tespit edilen talebeleri, tanınmışlıklarına ve sanattaki kudretlerine göre verilmeye çalışılmıştır. Hat sanatına hem yazdığı eserler hem de yetiştirmiş olduğu talebelerle hizmet etmiş, yazıya âşık bir hattattır.
Özet (Çeviri)
Our thesis, Born in 1830 in Plovdiv and forced to emigrate to Istanbul in the wake of the Ottoman-Russian war of 1877-1878, the life, art, works and tale of the grocer Arif Efendi are all about. Despite being an enthusiast in calligraphy while in Plovdiv, Şevki Efendi, a great master and devotee of calligraphy in calligraphy, became a student and received his second vocational license after he immigrated to Istanbul. The work of the grocer Ârif Efendi, who was among the calligraphers of the calligraphy which is quite advanced in calligraphy and which was a student to Şevki Efendi, was tried to be given and evaluated according to his usage places. In our work, the grocer Ârif Efendi tried to be given according to his reputations and his powers. He has served both calligraphy art and calligraphy to calligraphy art, is a calligrapher who falls in love with the writing.