The absentee parent in the representation of the childin the 20th century novel
20.yy romanında çocuk temsilinde ebeveyn yokluğu
- Tez No: 914689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Çocuklar; kimlik gelişimleri engellenmediği sürece ebeveynleri veya bakım verenleri ile geliştirdikleri güvenli ve devamlılığı olan bağlar sayesinde hayat tecrübesi edinmekte ve hayatı gözlemlemektedirler. Tüm bu süreç sayesinde çocuklar öğrenmek, öğrendiklerini bilişsel yollarla işlemek ve geliştirme konusunda doğuştan yeteneklidirler. Bu çalışmada, çocuğun kimlik gelişiminin aile ve sosyal çevrede nasıl şekillendiğini, çocuk psikolojisi ve travma alanı çerçevesinde ebeveynin fiziksel veya psikolojik yokluğunun çocuğu nasıl etkilediğini ve en önemlisi travmatize olmuş çocuğun içsel (duygusal) kabiliyetleri aracılığıyla (ikame) ebeveyn/bakımveren ile duygusal bağ kurarak veya kendisi bir ikame ebeveyn rolünü üstlenerek nasıl iyileştiği konu alınacaktır. Seçilen metinler 1950'den sonra çocuk psikolojisinde yer alan gelişmeler eşliğinde incelenecektir. Barry Hines'ın Kerkenez (A Kestrel for a Knave) (1968) romanı D. W. Winnicott'un anne-bebek ilişkisi ışığında; Ian McEwan'ın Beton Bahçe (The Cement Garden) (1978) eseri Kohut'un“kendilik psikolojisi”teorisi ışığında; ve son olarak Frank McCourt'un Angela'nın Külleri (Angela's Ashes: A Memoir) (1996) ebeveyn kaybı (Schwartz) bağlamında Winnicott, Kohon, Kristeva, Miller ve Gabor Maté gibi teorisyenler ışığında çocuğun kendilik kimliğini oluşturma süreci açısından ele alınacaktır. Kerkenez romanının ana karakteri Billy Casper, annesi ve üvey kardeşi Jud ile yaşamaktadır. Bir baba figürü romanda yer almamaktadır; ancak Billy babasının ailesini terk ettiği gerçeğinin farkındadır ve roman boyunca bu travmatik olayla yüzleşme konusunda zorlanmaktadır. Beton Bahçe romanında Jack'in babası, çocuğun dünyasında fiziksel ve psikolojik yokluğunun yanı sıra, hikaye kurgusunun odak noktasıdır. Öncesinde kimliğini bilinçaltında babası aracılığıyla tanımlayabilen Jack, babasını kaybettikten sonra otantik kimliğinin inşası ve keşfi yolculuğunda kendisine alan açabilmiştir. Frank McCourt'un gerçek hayatından esinlenerek kurguladığı romanı Angela'nın Külleri (1996), bireyin alanını istilacı bir yaklaşımla kuşatan İrlandalı Katolik toplumu içerisinde yer alan çekirdek aileyi konu almaktadır. McCourt'un toplumu, esas olarak kendisine itaat etmesini kat'i bir biçimde beklendiği çocuk figürüne karşı özerk alan tanımayan bir tutum sergilemektedir. Bu durumda, çocuk karar verebilme yetisine sahip bir birey olarak algılanmamaktadır. Bu çalışma çocuk karakterlerin travmatik geçmişlerinden çıkıp çıkamadığını, nasıl çıkabildiğini ve nasıl otantik bir kimlik geliştirdiklerini araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Children have innate capabilities to learn, process, and develop their self-concept through observing, experiencing, and being presented with the secure and consistent attachments from their parents or caregivers only if their process of self-development is not blocked. This dissertation will concentrate upon how the identity development of the child is generated in the familial and social environment, how it is motivated by the physical or psychological absence of the adult from the perspective of trauma theory and child psychology; and most significantly, how the child, whose memory is shattered and distorted after the traumatic experience, is able to heal through his/her own emotional capabilities, perhaps by developing an emotional bond with the substitute parent or becoming a substitute parent himself. The chosen texts are analysed in parallel to the developments in child psychology in the second half of the 20th century: Barry Hines's A Kestrel for a Knave (1968) in connection with the mother-child relationship of D. W. Winnicott; Ian McEwan's The Cement Garden (1978) through the“self psychology”of Kohut; and Frank McCourt's Angela's Ashes: A Memoir (1996) in connection with the construction of the child's self-identification through the loss of the parent (Schwartz), in addition to Winnicott, Kohon, Kristeva, Miller, and Gabor Maté. In A Kestrel for a Knave, Billy Casper is a 15-year-old boy who is living with his mother and half-brother, Jud. His father is physically absent from the novel; however, Billy, as the protagonist, is aware of his father's abandonment of the family and is having difficulties in facing this traumatic event throughout the novel. In The Cement Garden, Jack's father is the main focus of Jack's narration, as well as of McEwan's novel, in addition to psychological absence (when alive) and physical absence (after his death). After losing his father, with whom Jack subconsciously identified his self until then, now he is able to find and create a space in order to discover and invent his true and authentic self. Frank McCourt's novel Angela's Ashes (1996) as a partially autobiographical fiction presents his own nuclear family within a wholly pervasive and intrusive Irish Catholic society. McCourt's society mainly adopts a non-permissive approach toward the child who is strictly and consistently expected to obey and not question the adult world; hence, the child is not acknowledged as a mechanism of choice. This study aims to find out how and whether these child characters are able to grow out of their traumatic pasts and to develop an authentic self.