Personellerin çatışma ve kısıtlılık halleri ve üretkenlik karşıtı çalışma davranışlarının incelemesi: Erzurum'da bir sağlık kurumunda örnek bir uygulama
The examination of personals conflict and constraintssituations and their work behaviors againtsproductivitiy
  1. Tez No: 479423
  2. Yazar: MUHAMMER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletmelerin, rekabetçi ortamda ayakta durabilmelerinin temel yollarından biri de üretkenlik karşıtı iş davranışlarına yönelik almaları gereken tedbirlerin bilincinde olmalarının gerekliliğidir. Günümüzde üretkenlik karşıt iş davranışları; gerek iş süreçleri, gerek çalışanlar arası ilişkilerde negatif etkiler oluşturması açısından kritik öneme sahip bir konudur. Üretkenlik karşıtı iş davranışının zıddı olan örgütsel vatandaşlık davranışlarına yönelik çalışanların bilinç düzeyinin arttırılmasına ilişkin detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır. Önemi gün geçtikçe daha da artan üretkenlik karşıtı iş davranışına yönelik işletmelerin farkındalıklarını artırmak ve bu davranışa neden olan negatif etmenlerin etkilerinin irdeleme maksadı ile böyle bir çalışmaya karar verilmiştir. Literatürde üretkenlik karşıtı iş davranışına etki eden pek çok etmen bulunmaktadır ve bu etmenler konusunda ülkemizde yeterince çalışma bulunmadığı görülmüştür. Özellikle kısıtlılık ve çatışma konuları üretkenlik karşıtı çalışma davranışı özelinde yeterince irdelenmemiştir. Bu maksatla mevcut çalışmada üretkenlik karşıtı iş davranışı zerinde etkileri olan bireyler arası çatışma ve kısıtlılık konuları ele alınarak değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the basic ways for businesses to live in competittive environment is to be aware of the precautions towards work behaviors against productivity. Nowadays, work behaviors against productivity are very important because they create negative effects in both work processes and relationships among the employees. Concious level of employees towards organizational citizenship behaviors, which are the opposite of work behaviors against productivity, are need to be studied in detail. This study is aimed to create awarenees for businesses oriented to work behaviors against productivity and to scrutinise negative factors causing this behaviour. In litarature there are many factors against productivity but it has been observed that there are not enough studies about these factors. Especially the effects of interpersonal conflict and constraint are not thoroughly examined. In this study interpersonal conflict and constraint subjects which are thought to have effects on work behaviors against productivity are discussed and some evaluations are made.