Akademisyenlerin iş doyumlarının incelenmesi Bayburt Üniversitesi örneği
Determining of the academicians job satisfaction teh case of Bayburt University
- Tez No: 479422
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İş doyumu, bireylerin çalıştıkları işe karşı hissettikleri tutumu ifade etmektedir. İş doyum düzeyinin yüksek olması, bireylerin motivasyonunu yükselterek, verimlilik düzeyinin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, iş doyumu kavramının eğitim sektöründe faaliyet gösteren üniversiteli akademisyenler açısından incelenmesidir. Bu amaçla, 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde Bayburt Üniversitesi'nde görev yapan toplam 182 akademisyen üzerinde ankete dayalı bir alan araştırması yürütülmüştür. Araştırmada akademisyenlerin iş doyum düzeyleri ortaya konulmuş ve sonrasında araştırmacı tarafından dikkate alınan demografik faktörler (cinsiyet, yaş, medeni durum, unvan ve kıdem) açısından akademisyenlerin iş doyum düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için hipotezler ileri sürülmüştür. Akademisyenlerin iş doyum düzeylerini ölçmek için geçerliliği ve güvenirliliği ispatlanmış bir ölçek olan“Minnesota İş Doyum Ölçeği' nden”yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların iş doyumlarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, araştırmada dikkate alınan demografik değişkenlerden medeni durum, görev süresi ve akademik unvan değişkenleri açısından katılımcıların iş doyumları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilirken, cinsiyet ve yaş değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is to express attitude which person have feelings for their work. A higher job satisfaction lead to enhance productivity level thereby increasing person's motivation. The aim of this study is to be examined for job satisfaction concept in terms of academicians in education sector. For this purpose, a field study based on survey was performed on total 182 academicians working in Bayburt University in 2013-2014 education period. In the research, academicians job satisfaciton levels was revealed, and then the alternative hypotheses were suggested to determine wheter academicians job satisfaciton levels differentiate with reference to their demographical factors (gender, age, marital status, position and seniority). It is utilized from Minnesota Job Satisfaction Scale, which is a scale proved its validity and realibility to measure academicians job satisfaction levels. According to the findings of the research, participants' job satisfaction is seen to be at high level. Howewer, it is exhibited that participants' job satisfaciton have significant discperancy in the sense of marital status, duty term and academic title of demographical variables considered in the study while they don't have statistically significant differences in gender and age variables.