Türkiye'de film festivallerinin dönüşen yapısı
The changing structure of film festivals in Turkey
  1. Tez No: 479452
  2. Yazar: BEYLER YETKİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
2000'li yıllarla birlikte ülkeler ve uygulanan politikalar değişimlere uğramıştır. Bu değişimden film festivalleri de etkilenmiştir. Dünyanın hemen hemen her yerinde film festivali düzenlenmektedir. Avrupa'da ilk kez Venedik'te yapılan festival üzerinden yıllar geçmiş ve festival etkinleri ihtişamlı kutlamalara, yıldız oyuncuların davet edilmelerine ve insanlar tarafından merakla takip edilmelerine neden olmuştur. Kuşkusuz film festivalleri sinema endüstrisinin önemli bileşenlerinden birini oluşturmaktadır. ÇalışmadaTürkiye'dekifilmfestivallerinin yaşadıkları sıkıntılar, festivallerin ekonomik yapıları ve aldıkları maddi destekler, festival içerikleri, yapıları ve işleyişleri nitel araştırma tekniklerinden olanbetimsel analizleincelenmiştir. Bu amaçla sinema paydaşlarıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bugörüşmelerde yönetmenlerin, festival organizatörlerinin ve politik eyleyicilerin görüşlerine başvurulmuştur. Çalışma kapsamında film festivallerinin ülkelerin sinemasında olumlu rol oynadığı anlaşılmaktadır. Özellikle yönetmenlerin,sinemaya dair yeni oluşumların ve akımların festivaller aracılığıylatanındığı ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de yönetmenler festivaller aracılığıyla kimliklerini oluşturmakta ve filmlerini bu mekânlar sayesinde farklı kültürlerdeki izleyicilerle buluşturmaktadır. Festivallerin ve yönetmenlerin temel sorunlarının başında maddi imkânsızlıklar gelmektedir. Filmfestivali etkinliklerinde çok fazla izleyicisinin olmaması bu tarz organizasyonlara destek verecek sponsorlarıetkilediği ortaya çıkmıştır. Çalışmada incelenen başka bir konu da festivallerdeki jüri oluşumu ve değerlendirmesidir. Etkinlikler sonrasında jüri kararları hemen hemen her zamana tartışılmıştır. Festivallerin kuruluşu doğrudan siyası nedenlerden kaynaklı olduğundan film festivalleri siyasetle iç içe olmuş ve siyasi kararlardan etkilenmiştir. Film festivallerininTürkiye'de sinemaya ve yönetmenlere olumlu katkılarının olduğunun gözlendiği araştırmada ayrıca bireysel görüşmelerden ortaya çıkan veriler ve öneriler de sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The new millennium brought structural changes for countries and politics which also affected the working of film festivals. Film festivals mark the mapping of global and or regional, local functions film industries. The first film festival in Venice/Europe started the tradition of film festivals across the world with spectacular celebrations and celebrities in front of the spotlights. Doubtless, film festivals have important functions for film industries worldwide. This research on the film festivals in Turkey studies their problems, their economical structures and sources of financial income, their contents, their organization and working by a quantitative methodology of descriptive analysis. To this aim, in-depth interviews with various stakeholders from the film industries have been concluded. Film directors, festival organizers, and political actors have been included in these interviews. The work suggests that film festivals play a positive role in a country's film industry. In particular aspiring directors, new developments and movements in film making are all introduced by way of film festivals. In Turkey, film directors develop their identities through film festivals and get the chance to introduce their films to audiences from diverse cultural backgrounds. Among the main problems which with film makers struggle comes at the outset the funding for film making. It has been found that projected audience numbers for festivals influence the engagement of the sponsors for these events. Another subject for study was the establishment of juries and the process of evaluation. Jury rules have ever been subject to debate in festivals. As the establishment of film festivals starts with a kind of political impetus, this stance continues to affect the whole of the festival process. The study reveals that film festivals in Turkey assert positive contributions on the related film industries and film directors. The study is concluded with data and suggestions found in the individual interviews.