Gravitasyon terimi G'nin ve kozmolojik terim λ'nın zamanla değiştiği bazı kozmolojik modeller
Some cosmological models with time varying gravitation term G and cosmological term λ
- Tez No: 479499
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TARHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada öncelikle gravitasyon terimi G ve kozmolojik terim Λ'nın kozmolojideki öneminden, kozmik sicimlerin kozmolojik özelliklerinden ve etkilerinden bahsedildi. Gravitasyon terimi G ve kozmolojik terim Λ'nın zamanla değiştiği durum için Einstein alan denklemlerinin Marder metriğinde sicim bulutu için çözümü elde edildi. Çözüm bulunurken evrenin genişleme skaleri θ ile shear tensörünün σ_1^1 bileşeniyle orantısından ve H=kV^(-n/3) olacak şekilde Hubble parametresiyle hacim arasındaki bağıntıdan yararlanıldı. Model için elde edilen çözümlerin fiziksel, kinematik ve matematiksel özelliklerinin tartışılması hedeflendi. n>0 ve n=0 durumları için G, Λ, ρ ve λ, zamana bağlı ifadeler olarak bulundu. Elde edilen çözümlerin fiziksel özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the gravitation term G and cosmological term Λ were mentioned in cosmology, cosmological properties and effects of cosmic strings. For the case where the gravitation term G and the cosmological term Λ change with time, the solution for the string cloud in the Marder metric of the Einstein field equations is obtained. The solution was based on the relation between the expansion scale of the universe θ, the proportion of the shear tensor with the σ_1^1 component, and the relation between the Hubble parameter and the volume as H=kV^(-n/3). It was aimed to discuss the physical, kinematic and mathematical properties of the solutions obtained for the model. For n> 0 and n = 0 states G, Λ, ρ and λ were found to be time dependent. The physical properties of the obtained solutions were studied.