Sosyal bilgiler öğretmenlerinin gezi-gözlem tekniğini kullanırken yaşadıkları problemler ve kazanımlara ilişkin görüşleri
Social studies teachers views about technical problems and the acquisitions when using expedition-observation techniques
  1. Tez No: 479538
  2. Yazar: RAHİM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sosyal bilgiler dersinin kavratılmasında birçok teknik kullanılmaktadır. Gezi-gözlem tekniği bunlardan birisidir. Çünkü adı geçen dersin kavratılmasında gezi-gözlem tekniği tüm duyu organlarını harekete geçirdiğinden, kalıcılığı arttıran öğretici bir tekniktir. Coğrafi ve tarihi konuların öğrencilerde merak uyandırması ve konuların eğlenceli bir şekilde öğrenilmesi bakımından sık sık kullanılması gereken bir yöntemdir. Sosyal Bilgiler öğretmenleri ders konularını sene başındaki yıllık planlamalarında her konunun hangi teknikle işleneceğini çevre şartlarını dikkate alarak planlamaları etkin ve verimli bir öğretim yılının temel esasıdır. Yapılan bu çalışmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin gezi-gözlem tekniğini kullanırken karşılaştıkları sorunların tespiti ve kazanımları, öğretmenlerin tekniği kullanmadaki kendi yeterliliklerinin ölçülmesi ve gezi-gözlem tekniğinin kullanım boyutunda öğrencilerle işbirliği yapıp yapmadıklarına ilişkin görüşlerini almak ve bu görüşleri değerlendirmektir. Bu çalışmada, araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin gezi-gözlem tekniği hakkındaki görüşleri SPSS paket programında analiz edilmiş ve bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Tekniği kullanırken karşılaşılan sorunların boyutuna ilişkin sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri arasında benzer sorunlarla karşılaştıkları, tekniği belli konularda kullandıklarında birçok kazanım elde ettikleri, kendi yeterlilikleri konusunda büyük bir oranda kendilerini yeterli gördükleri, tekniğin kullanım boyutunda yeteri kadar uygulanmadığı ve bununda değişik nedenleri olduğu konusunda büyük oranda görüş birliği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many techniques to comprehend the social studies course are used. Expedition - observation technique is one of them. Because the expedition-observation technique is a tutorial technique which stimulates all the senses and increases persistency. As a matter of fact the technique should be used frequently to arouse the curiosity of students about geographical and historical issues and in terms of learning in a fun way. An efficient and productive school year taking into account of environmental conditions in which to handle the technique of each subject in the annual planning by social studies teachers at the beginning of the year is a fundamental aspect. Made of social studies teachers in this study, the identification of problems encountered when using the expedition - observation techniques and achievements of teachers to measure their proficiency in using technology and get their views on whether they collaborated with the students in the use extent of the trips and observation techniques and evaluate these views. In this study, views on trip - observation techniques of social science teachers participated in the research were analyzed using SPSS and reached a number of conclusions. Social information on the extent of the problems encountered and faced the similar issues when using this technique are among the views of teachers, they achieved many gains they use the technique on certain issues , they see themselves qualified at a great rate, the use extent of the technique is not practiced enough and a big consensus that various reasons exist in this, has been identified.