Sosyal bilgiler öğretmenlerinin gezi-gözlem tekniğine ilişkin görüşleri
Opinions of social studies teachers about school excursions
  1. Tez No: 206970
  2. Yazar: MAHMUT ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. MUSA GÜMÜŞSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gezi-gözlem tekniği, Sosyal Bilgiler dersi açısından son derece önemli bir tekniktir. Bu teknik, Sosyal Bilgiler derslerinde, soyut konuların somutla?tırılarak öğretilmesinde ve duyu?sal öğrenmelerde büyük avantajlar sağlamaktadır. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin çoğu bu tekniği uygulamamaktadırlar. Bunun nedenleri, arasında; sınıfların kalabalık olması, masraflı olması, yasal prosedürün ağırlığı, okul idarecilerinin olumsuz tutumları, öğretmenin yetersizliği, disiplin sorunları vb. durumlar sayılabilir. Bu çalı?mada temel amaç, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, gezi-gözlem konusunda dü?ündüklerini; gezi-gözlem tekniğini sorunlarına, kullanımına ve kendi yeterliklerine ili?kin görü?lerini almak ve bu görü?leri değerlendirmektir. Bu çalı?ma vesilesiyle, ara?tırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin gezi-gözlem tekniği hakkındaki görü?leri SPSS paket programında analiz edilmi? ve birtakım sonuçlara ula?ılmı?tır. Sorun boyutuna ili?kin Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görü?leri arasında, cinsiyet ve kıdeme göre büyük oranda benzerlikler görülmekle birlikte, bazı anlamlı farklar da bulunmu?tur. Yine Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görü?leri arasında cinsiyet ve kıdeme göre yeterlik boyutunda da bazı anlamlı farklar tespit edilmi?tir. Kullanım boyutunda, bay ve bayan öğretmenler arasında üç maddede anlamlı farklılık bulunmu?, diğer on bir maddede benzer görü?ler belirtilmi?tir.
Özet (Çeviri)
School excursions are very important for the social studies lessons. This technic helps to teach the abstract subjects converting as perceptible and makes great advantages. Most of the social studies teachers do not apply and use mentioned technic. The reasons of this situation are crowded classes, expensive cost of the method, insufficient amount of teachers, negative approach of the school managements, discipline problems etc. The main reason of this study is to evaluate idea of social studies teachers? problems on school excursions, usage of this technic and sufficiency of the teachers. With this study, opinions of the participant social studies teachers obtained and evaluated about school excursions on the SPSS package, and also obtained some results. Problem area of the mentioned technic, related social studies teachers? opinions similarity and also differences observed in accordance with the sex and seniority. Also in accordance with the sex and seniority highly differences observed related sufficiency of the mentioned technic. About the usage of the mentioned technic on three items lady and men teachers disagree and on eleven items they are agree.