Depresif bozuklukta intihar girişimi ile agresyon ilişkisinin araştırılması
The research of relations between suicide attempts and agression in depressi̇ve disorder
- Tez No: 479540
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Deneysel çalışmalara dayanmamakla birlikte intihar davranışında agresyonun rol oynadığına inanılmaktadır. Bu varsayım, intihar girişimlerinde ve agresif davranışlarda serotonin düzeylerinin düşük olması dolayısı ile yapılan yorumlardan kaynaklanmaktadır. Çalışmada depresif bozuklukta, intihar girişimi ve agresyon ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır Çalışma grubu olarak, intihar girişimi ile acil servise müracaat eden ve/veya getirilen, komorbid tanısı olmayan, ardışık 101 depresif olgu alınmıştır. Kontrol grubu olarak, öncesinde intihar girişimi olmayan, komorbid tanı almayan, ardışık 101 depresif olgu alınmıştır. Olgulara, sosyodemografik veriler ve intihara ilişkin parametrelerin değerlendirildiği öykü formu, hamilton depresyon ölçeği ve İlter Kiper Agresyon ölçeği uygulanmıştır. Sonuçta; intihar girişiminin depresyon şiddeti ile doğrudan bir ilişki bulunmasa bile, ağır depresyonda riskin daha yüksek olduğu, agresyon ve depresyon puanlarının seçilen girişim yöntemini belirlemediği, impulsif girişimde agresyonurı belirleyici olmadığı, gruplarda agresyon puanları arasında fark olmaması genel anlamda agresyonun intihar girişimini belirleyici etmen olmadığı düşüncesini doğursa da kullanılan agresyon ölçeğinin, bu grupta agresyonu ölçmekte yetersiz olabileceği, agresyonun alt öğelerinde aile yapısı, aile de patoloji gibi faktörlerde göz önüne alındığında atılgan ve yıkıcı agresyonun en azından bir grup depresif hastada intihara götüren faktör olarak ortaya çıktığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is believed that agression plays role in the suicidal behavior although ıt does not based on experimental studies. This assumption is coming from comments about low serotonın levels at suicide attempts and agressive behaviours. This study aimed to investigate the relation between suicide attempt and agressive behavior in depressive disorder. 101 depressed consecutive subjects who apply and/or being brought to emergency service because of suicid attempt and have not komorbid diagnosis were examined as a study group. 101 depressed consecutive subjects who have not suicide attempt before and have no komorbid diagnosis were examined as a control. The subjects were given a semistructered form for evaluating sociodemographic data and parameters belong to suicide, hamilton depression scale, and İlter Kjper Agression inventory. As a result; although there is no direct correlation between suicid attempt and depression scores, it's thought that severe depression has higher risk, agression and depression scores do not determine selected attempt metod, agression doesn't determine impulsive attempt, although agression scores have no difference in groups cause the idea of agression is not a predictory factor in suicide attempt, used agression scale may not adeguate to measure agression in this group , regarding tructure and disorderş of family, boldness and destructive agression is a factor at least in a particular depressed subjects for suicide attempt are emphasized.