Tendon ve ligaman malzeme modeli oluşturulması
Constitutive modeling of tendons and ligaments
  1. Tez No: 479550
  2. Yazar: BURAK ATAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİM DÜNDAR, PROF. DR. HASAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde iskelet sistemi ile kasları bir arada tutan tendon ve ligaman parçalarının malzeme modellemesi araştırılmış ve bilgisayar destekli mühendislik programları yardımıyla farklı modellerin verdiği sonuçlar incelenerek yorumlanmıştır. Malzeme modellemesi yapılırken, tendon ve ligamanlar eksenel kuvvetlere maruz bırakılarak reaksiyon olarak gerilme-gerinim eğrileri elde edilmiştir. Ardından Mooney-Rivlin ve Ogden malzeme modeli katsayılarını elde etmek için eğri uydurma yöntemleri kullanılmıştır. Malzeme modellemesi, bilgisayar destekli mühendislik programları ile sonlu elemanlar modeli yardımıyla oluşturulmuş ve Ogden ile Mooney-Rivlin modelinin verdiği sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, tendons and ligaments that holds skeletal and muscular system together are investigated with the help of hyperelastic material models and results of different material models are interpreted with the help of computer aided engineering programs. Axial forces are applied to tendons and ligaments in order to obtain stres-strain curve while doing constitutive modelling. After that, curve fitting methods are used to get the Mooney-Rivlin and Ogden constants. Constitutive model is formed by finite element model with the help of computer aided engineering programs and results of Mooney-Rivlin and Ogden models are interpreted.