Kurakçıl bitkilerden aloe türlerinin peyzaj mimarlığı çalışmalarında kullanım olanaklarının irdelenmesi
The determination of aloe vera plant cultivated in arid areas and its application in landscape architecture
  1. Tez No: 479571
  2. Yazar: MEHRAN HOSSEINGHOLIPOURMIANDOAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE GÜLGÜN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yeryüzünde giderek doğal kaynaklar yok olmaktadır. Yer kürenin ısınması kuraklığın artışına neden olmuştur. Su kaynaklarının aşırı tüketilmesi, gelecek için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Peyzaj mimarlığı uygulamalarında ise oluşan bu sorun: Doğal su depolarının sayısının gitgide azalıp araziye yeterince su ulaştıramaması şeklinde kendini göstermektedir. Gittikçe çölleşen dünya karşısında sonuç oluşturabilecek fazla çözüm bulunamayınca, peyzaj mimarlığı çalışmalarında, yeni sulama yöntemlerinin tasarlanması, toprakta olan bazı önlemlerin dikkate alınması, kurakçık alanlarda yetişen bitkiler özellikle susuzluğa dayanıklı olan aloe türlerinin incelenmesi, daha da önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada tıbbi aromatik bitki olma özelliğinin yanı sıra peyzajda kullanımı yönünden değerli olan aloenin 56 türü peyzaj kullanımı açısından değerlendirilmiş ve Türkiye'de İzmir kentinde yetişen aloeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural resources have been led to be disappeared gradually from the surface of the earth by time, besides, the increase of drought caused by warming of the ground has also happened. The applications used in landscape architecture have some problems such as gradual decrease in the number of natural water reserves, insufficient water in agricultural fields. In this case, since there has not been much solutions found for applying against desertification issues, the need for the application of Landscape Architecture methods such as designing of new irrigation schemes, consideration of some soil measurements and studying of plants grown in arid areas especially Aloe Vera, as the most important part, are very essential methods which have been taken to account. In this study, Aloe, which is a very valuable aromatic plant as well as a useful plant in landscape architecture, has been considered and 56 species of this plant cultivated in Izmir city of Turkey has been evaluated in the point of landscape architecture.