Brakiterapide kullanılan farklı doz hesaplama algoritmalarının karşılaştırılması
Comparison of different dose calculation algorithms used in brachytheraphy
  1. Tez No: 479669
  2. Yazar: AYŞE DAĞLI DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT ONARAN, DOÇ. DR. GÜLTEKİN YEĞİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında Eclipse TG-43 formalizmi, Acuros®BV ve Monte Carlo tabanlı BrachyDose kodu kullanılarak, sanal fantomlar ve bilgisayarlı tomografi kesitleri üzerinde, farklı senaryolarda HDR 192Ir kaynağının doz dağılımı değerlendirilmiştir. Doz hesaplama ortamı olarak öncelikle içine farklı sayıda kaynak (tek, üç, beş kaynak) yerleştirilen homojen su fantomu, heterojen dikdörtgen fantom senaryoları ve serviks kanseri hastasından elde edilen tomografi kesitleri tercih edilmiştir. Tüm senaryolarda doz dağılımı TG-43 ve model tabanlı algoritmaları kullanılarak hesaplanmıştır. BrachyDose doz dosyaları Eclipse TPS 'e aktarıldıktan sonra doz dağılımı, doz profilleri, izodoz eğrileri ve DVH kullanılarak değerlendirilmiştir. Homojen su fantomunda, tüm algoritmalar benzer sonuçlar vermiştir. TG-43 ve model tabanlı algoritmalar arasındaki fark heterojen fantom senaryolarında %9 içinde, hasta planlarında %42 civarındadır. En yüksek farklar Al içeren ve kaynak sayısının fazla olduğu planlarda gözlemlenmiştir. Model tabanlı algoritmalar arasındaki fark tüm senaryolarda %2 civarındadır. Acuros®BV ve BrachyDose arasındaki fark, CTV için %6.6, rektumda %2 içinde, mesane ve sigmoid için %10 'dur. Kemik yapılarda model tabanlı algoritmalar arasında fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, dose distributions of HDR 192Ir source were evaluated in different scenarios on virtual phantoms and computed tomography sections using Eclipse TG-43 formalism, Acuros®BV and Monte Carlo-based BrachyDose code. Primarily, multiple source (single, three, five source) planted homogenous water phantom and heterogeneous rectangular phantom scenarios and tomography sections obtained from patients with cervical cancer were selected as the dose calculation medium. In all scenarios dose distribution was calculated using TG-43 and model-based algorithms. After transferring BrachyDose dose files to Eclipse TPS, dose distribution was assessed using dose profiles, isodose curves, and DVH. In homogeneous water phantom, all algorithms gave similar results. The difference between TG-43 and model-based algorithms is within 9% in heterogeneous phantom scenarios and around 42% in patient plans. The highest differences were observed in plans containing Al and a high number of sources. The difference between model-based algorithms is around 2% in all scenarios. The difference between Acuros®BV and BrachyDose is within 6.6% in CTV, 2% in the rectum, 10% for the bladder and sigmoid. There is no difference between model based algorithms in bone structures.