Crossover grey wolf optimizer and discrete chaotic map for substitution box design and optimization
Değiştirme kutusu tasarımı ve optimizasyonu için çapraz gri wolf optımızer ve ayrı kaotik harita
- Tez No: 830969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bir kriptografik şemanın verimliliği, çeşitli kriptografik şemalar arasındaki etkili etkileşimdir. bileşenler. Bu bileşenler arasında S-kutusu olarak da bilinen ikame kutusu, Kriptografik sistemin sağlamlığının sağlanmasında çok önemli bir rol oynar. S kutusu sistemin çeşitli kriptanalizlere karşı direncini artırmada çok önemli bir rol oynar saldırılar onu önemli bir bileşen haline getiriyor. Bu alanda kapsamlı araştırmalar yapıldı S-kutularının sağladığı güvenliği daha da artırmayı amaçlayan 1980'lerin sonlarından bu yana yürütülen Hem mevcut hem de potansiyel saldırılara karşı. Sonuç olarak, uygun S kutularının oluşturulması kriptografi camiasında büyük ilgi topladı. S kutuları olarak kriptografik olarak tasarlayarak bu özelliklerin farklı kombinasyonlarını ortaya koyabilir. Sağlam S-box genellikle optimizasyon sırasında bu özellikler arasında bir denge kurmayı gerektirir. Literatürde çok sayıda tasarım tabanlı S-kutusu öne sürülmüştür. Metasezgisel tabanlı yaklaşımlar popülerlik kazanıyor. Ancak hiçbir bireysel meta-sezgisel yöntem nihai bir çözüm olarak diğerlerine üstünlük sağlayabilir. Dolayısıyla takip S-box üretimine yönelik yeni meta-sezgisel tabanlı yöntemler geçerliliğini koruyor. Bu çalışma, gri kurdu temel alan yeni bir 8 × 8 S-kutusu tasarımını tanıtmayı amaçlamaktadır. optimizer (GWO), yakın zamanda geliştirilen bir meta-sezgisel algoritmadır. Gri kurtların avlanma davranışı. yakın zamanda geliştirilen bir metasezgisel algoritmadır. oluşturulan S-kutularını geliştirmek için gri kurtların avlanma davranışlarından ilham alınmıştır. vii standart gri kurt optimizerinde (GWO), GWO'nun iki varyasyonu önerilmektedir. Kaotik Gri Kurt Optimize Edici (CGWO) olarak bilinen ilk varyasyon, ayrık bir algoritma kullanır. Aramanın başlatılmasını sağlamak için başlatmaya yönelik kaotik haritalama tekniği avantajlı pozisyonlar. Çapraz gri kurt optimize edici olarak adlandırılan ikinci varyasyon (XGWO), daha önce keşfedilen en iyi çözümleri birleştirerek yeni çözümler üretir. (Alfa ve Beta) belirli bir sırayla. Bu yeni geçiş adımı küresel aramayı garanti ediyor Algoritmanın yeteneği ve GWO'nun arama performansını artırır. durma koşulu karşılanmıyor.
Özet (Çeviri)
The efficiency of a cryptographical scheme is the effective interplay between its various components. Among these components, the substitution box, also known as the S-box, plays a crucial role in establishing the robustness of the cryptographic system. The S-box plays a crucial role in bolstering the system's resistance against various cryptanalytic attacks, making it an essential component. Extensive investigate in this field has been conducted since the late 1980s, aiming to further enhance the security provided by S-boxes against both existing and potential attacks. Consequently, the creation of appropriate Sboxes has garnered considerable attention within the cryptography community. As S-boxes can manifest different combinations of these properties, designing a cryptographically robust S-box often involves striking a balance among these properties during optimization. Numerous designs-based S-boxes have been put forward in the literature, with metaheuristic-based approaches gaining popularity. However, no individual metaheuristic method can assert superiority over others as an ultimate solution. Hence, the pursuit of novel metaheuristic-based methods for S-box generation remains pertinent. This study endeavours to introduce a novel 8 × 8 S-boxes design based on the grey wolf optimizer (GWO), which is a recently developed metaheuristic algorithm inspired by the hunting behaviour of grey wolves. which is a recently developed metaheuristic algorithm inspired by the hunting behaviour of grey wolves to enhance the generated S-boxes based vii on the standard grey wolf optimizer (GWO), two variations of the GWO are proposed. The first variation, known as the chaotic grey wolf optimizer (CGWO), employs a discrete chaotic mapping technique for initialization to ensure the search commences from favourable positions. The second variation, named the crossover grey wolf optimizer (XGWO), generates new solutions by combining the previously discovered best solutions (Alpha and Beta) in a specific order. This novel crossover step guarantees the global search capability of the algorithm and enhances the search performance of GWO, even when the stop condition is not met.