Normal olmayan veriler için süreç yeterlilik endekslerinin karşılaştırılması
Comparison of the process capability indices for non-normal data
  1. Tez No: 479691
  2. Yazar: MELİS KARASEYFİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU AYTAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, normal olmayan süreçler altında kullanıcılara yeterlilik endeksleri hesaplamalarında kullanabilecekleri en uygun yöntemi seçmelerinde yardımcı olmak amaçlanmıştır. Proje, normal olmayan süreç dağılımları altında, süreç yeterlilik endekslerinin hesaplanması için önerilen yöntemlerin karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Bu yöntemler Clements Yöntemi, Exact Yöntemi, Ağırlıklandırılmış Varyans Yöntemi, Ağırlıklandırılmış Standart Sapma Yöntemi, Box-Cox Dönüşüm Yöntemi ve Kök Dönüşüm Yöntemi'dir. Simülasyon çalışmasıyla weibull ve log normal dağılıma sahip süreçler için yöntemler karşılaştırılmıştır. Yöntemlerin birbirleriyle karşılaştırılması uygulayıcılara çalıştıkları dağılım altında yönelmeleri gereken en makul yöntemi belirleyebilmeleri açısından önem taşımaktadır. Simülasyon sonuçları Kök Dönüşüm Yöntemi'nin üstünlüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to select the most appropriate method that can be used in the capability indices calculation under non normal processes. This project is based on the comparison of the methods for the calculation of process capability indices under non normal processes. These methods are Clements Method, Exact Method, Weighted Variance Method, Weighted Standart Deviation Method, Box-Cox Transformation Method and Root Transformation Method. For the processes having weibull and log normal distribution, methods are compared by the help of the simulation study. The comparison of the methods is important for the practitioners since they will be able to choose the most appropiate method under the process distribution they work on. Simulation results show the superiority of Root Transformation Method.