Polimer katkısının liyotropik lamellar faz üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of polymer addition on lyotropic lamellar phase
- Tez No: 868415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR MASALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, polivinilpirolidon (PVP) polimerlerinin, farklı türdeki anyonik ve katyonik yüzey aktif maddeler kullanılarak elde edilen liyotropik lameller fazlar üzerindeki etkisi karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmaları gerçekleştirmek için üç farklı yöntem kullanıldı. Morfolojik değişiklikler polarize ışık mikroskobu (POM) yöntemi kullanılarak gözlemlendi ve karşılaştırıldı. Anyonik ve katyonik yüzey aktif maddeler kullanılarak elde edilen liyotropik lamelli fazların yapısal yapılarının birbirinden farklı olduğu gözlendi. Yapısal değişiklikler küçük açılı X-ışını saçılımı (SAXS) yöntemiyle incelenmiştir. Liyotropik lamelli faza eklenen polimer konsantrasyonu arttıkça anyonik ve katyonik numunelerin yapısal değişikliklerinin birbirinden farklılaştığı belirlendi. Bu nedenle yüzey aktif madde-polimer molekülleri ve bunların ambalajları arasındaki etkileşimler Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile incelenmiştir. Polimerin liyotropik katmanlı faza nasıl eklendiğini ve yüzey aktif maddenin zincirler ve baş gruplarla nasıl etkileşime girdiğini belirlemek için metilen zincirlerinin ve baş gruplarının frekans kaymaları incelendi. Bu frekans kaymaları, ölçümler arası dönüşümler hakkında bilgi sağlar. Hem polimerlerin hem de liyotropik katmanlı fazlarların geniş bir biyolojik ve teknolojik kullanım alanı vardır. Bu nedenle bunların kombine kullanımı, yani polimer katkılı katmanlı fazların etkileşimi ilginçtir ve anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study compares the effect of polyvinylpyrrolidone (PVP) polymers on lyotropic lamellar phases obtained using different types of anionic and cationic surfactants. Three different methods were used to conduct these comparisons. The morphological changes were observed and compared using polarized light microscopy (POM) method. It was observed that the structural structures of the lyotropic lamellar phases obtained with anionic and cationic surfactants differed from each other. Structural changes were examined using the small-angle X-ray scattering (SAXS) method. The structural changes of anionic and cationic samples were found to differ with increasing concentration of polymer added to the lyotropic lamellar phase. Therefore, the interaction between surfactant-polymer molecules and their packaging was studied using Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The frequency shifts of the methylene chains and headgroups are examined to determine how the polymer is incorporated into the lyotropic layer phase and how the surfactant interacts with the chains and headgroups. These frequency shifts provide information about the conversion between measurements. Both polymers and lyotropic lamellar phases have a wide range of biological and technological applications. Therefore, their combined use, i.e., the interaction of polymer-doped layer phases, is interesting and should be understood.