Infrared sensör teknolojisiyle CO2 seviye ölçümü ve uygulamaları
CO2 level measurement and applications with infrared sensor technology
  1. Tez No: 479792
  2. Yazar: FATİH SİPAHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, ortamdaki CO2 seviyesinin infrared sensör (NDIR) teknolojisiyle ölçülmesi sayesinde, özellikle eğitim çalışmalarının yapıldığı okullar, üniversiteler vb. eğitim kurumlarındaki sınıflarda solunumun sebep olduğu eğitim zafiyetlerinin giderilmesi amaçlanmıştır. ASHRAE standartları kapsamında, ortamdaki CO2 seviyesinin belli limitlerin üzerine çıkması durumunda kişide uyku, konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler açığa çıkmakta, bu da verilen eğitimin kalitesini düşürmektedir. Sınıf ortamında CO2 seviyesinin kesintisiz bir şekilde ölçülmesi, ölçülen değerlere göre havalandırma kriterlerinin belirlenmesi ve bu kriterlere göre havalandırma sisteminin otomatik ya da manuel olarak kontrol altına alınmasıyla, ortamdaki CO2 tahliye edilip temiz hava girişi sağlanmalıdır. CO2 verileri, Arduino mikro denetleyici platformu sayesinde akıllı tahtalardan, cihazın ekranından, Wi-Fi ile Android telefon ve tabletlerden izlenecek, böylece gerekli müdahale için uyarı altyapısı desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
In this work, the level of CO2 in the environment is measured by the infrared sensor (NDIR) technology, It is aimed to eliminate education weaknesses caused by respiration in classrooms in educational institutions. Under the ASHRAE standards, when the CO2 level in the environment exceeds a certain limit, symptoms such as sleeping, concentration disorder occur which lowers the quality of the education given. By continuously measuring the CO2 level in the classroom, determining the ventilation criteria according to the measured values, and automatically or manually controlling the ventilation system to these criteria, CO2 in the environment must be vented and clean air intake must be ensured. By means of the Arduino microcontroller platform, CO2 data will be monitored from smartphones the device's screen and Wi-Fi via Android phones and tablets, so that the necessary alert infrastructure will be supported.