Tiyazol temelli yeni monoazo boyar maddelerin sentezi ve fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of photophysical properties of new thiazole-based monoazo dyes
- Tez No: 773729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tez kapsamında, sentezlenen yapılarda kromofor olarak tiyazol halkası seçilmiştir ve amaç difenilin elektron veren N-metil grubunu bağlayarak yapının fotofiziksel özelliklerini geliştirmektir. Ayrıca tiyazol halkasının 5-konumunda nitro (akseptör) grubunun bulunması, molekülün π-konjugasyonun artmasına katkı sağlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2-aminotiyazol türevlerinden diazonyum tuzu sentezlenerek heterosiklik kenetlenme bileşenleriyle etkili donör-akseptör sistemine sahip monoazo türevi içeren yeni lineer olmayan optik (NLO) adayı boyalar sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları FT-IR (ATR), NMR ,1H/13C ve HRMS yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin fotofiziksel özellikleri farklı polar özelliği olan çözücüler içerisinde incelenerek elektronik geçiş mekanizması, asit ve baza karşı davranışları, renk-yapı ilişkisi, aynı zamanda sentezlenen bileşiklerin pH' a olan duyarlılıkları, Morötesi-Görünür Bölge (UV-GB) Spektroskopisi ile incelenmiştir. Bileşiklerin optik sistemlerde kullanılma potansiyelleri olduğundan dolayı, sentezlenen bileşiklerin ısısal kararlılıkları TGA yöntemiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thiazole ring was chosen as the chromophore in the synthesized structures, and the aim is to improve the photophysical properties of the structure by binding the electron-donating N-methyl group of the diphenyl. In addition, the presence of the nitro (acceptor) group in the 5-position of the thiazole ring contributes to the increase of π-conjugation of the molecule. For this purpose, new nonlinear optical (NLO) candidate dyes containing monoazo derivatives with heterocyclic coupling components and effective donor-acceptor system were synthesized by synthesizing diazonium salt from 2-aminothiazole derivatives. The structures of the obtained compounds were characterized by FT-IR (ATR), NMR, 1H/13C and HRMS methods. The photophysical properties of the synthesized compounds were examined in solvents with different polar properties, and the electronic transition mechanism, their behavior against acids and bases, the color-structure relationship, as well as the pH sensitivity of the synthesized compounds were investigated by Ultraviolet-Visible Region (UV-GB) Spectroscopy. Since the compounds have potential to be used in optical systems, the thermal stability of the synthesized compounds was determined by TGA method.