Açık ve uzaktan yükseköğretimde öğrenme ortamlarında videonun kullanımı: Türkiye'deki uygulamalara ilişkin değerlendirmeler
The use of video in learning environments in open and distance higher education: evaluations on practices in Turkey
  1. Tez No: 479920
  2. Yazar: BESTE ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ZİYA ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacını, Türkiye'de açık ve uzaktan yükseköğretim eğitim programlarında videonun nasıl kullandığının uzman görüşlerine dayalı olarak ortaya çıkartılması oluşturmaktadır. Ayrıca Türkiye'de yükseköğretimde açık ve uzaktan öğrenme ortamı olarak videonun eğitim amaçlı olarak farklı kullanım özelliklerinin ve güncel eğilimlerinin neler olduğu literatür taraması ile ele alınmıştır. Bu çalışmada, yöntem olarak nitel veri toplama teknikleri ile veriler elde edilmiş, elde edilen verilere dışarıdan bir müdahale yapılmamıştır; sadece var olan durum araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal how to use video in open and distance higher education programs in Turkey based on expert opinions. In addition, in Turkey, as an open and distance learning environment in higher education, the use of video for educational purposes and the current trends of the different usage features have been examined through literature review. In this study, data were obtained with qualitative data collection techniques as the method; no external intervention was performed on the obtained data; Only the existing situation has been researched.