İzmir, Urla, Çeşme, Karaburun peyzaj envanter ve karakter analizi
İzmir, Urla, Çeşme, Karaburun landscape inventory and character analysis
  1. Tez No: 479956
  2. Yazar: CEREN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, DOÇ. DR. SEVGİ GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, İzmir Urla, Çeşme, Karaburun ilçelerinin İzmir-Çeşme Otoyolu kuzeyinde kalan kısmında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojilerinden yararlanılarak, çalışma alanının doğal, sosyo-kültürel ve görsel peyzaj özellikleri belirlenmiş ve alanın peyzaj envanter ve karakter analizi ortaya konulmuştur. İzmir, Urla, Çeşme Karaburun ilçeleri için yapılan peyzaj envanter ve karakter analizi çalışmaları, peyzajı oluşturan doğal ve sosyo-kültürel bileşenlerin veya öğelerin koruma-kullanım dengesine uygun, ekolojiye, çevreye ve doğal afetlere duyarlı bir planlama yaklaşımı ile incelenmiştir. Peyzaj envanter ve karakter analizi çalışmasında her bir öğe bütüncül bir yaklaşım çerçevesinde ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışma alanının peyzaj envanter ve karakter analizi için, alanın ekolojik özellikleri temel alınarak peyzajın yapı, fonksiyon ve değişimi ortaya konulmuştur. Aynı zamanda doğal ve sosyo-kültürel peyzaj öğelerinin sentezinin yapıldığı ve peyzaj karakteri (yapısı) ile birlikte peyzaj içerisinde gerçekleşen peyzaj fonksiyon süreçleri için analizlerinin yapıldığı çalışmalara yer verilmiştir. Böylece çalışma alanının farklı peyzajları doğal sınırları içerisinde belirlenerek, çalışma alanının peyzaj karakter tipleri ve peyzaj karakter alanları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, natural, socio-cultural and visual landscaping characteristics of the study area were determined by utilizing the Geographical Information Systems technologies of İzmir Urla-Çeşme-Karaburun districts in İzmir-Çeşme Highway and the inventory and character of the area were revealed. Landscape character analysis studies for İzmir, Urla and Çeşme Karaburun were examined with a planning approach that is sensitive to ecology, environment and natural disasters in accordance with the conservation-equilibrium of the natural and socio-cultural components or elements that make up the landscape. Each item in the landscape inventory and character analysis study is handled within a holistic approach. In this context, the structure, function and change of the landscape have been presented for the landscape inventory and character analysis of the study area, based on the ecological characteristics of the area. In this context, the structure, function and change of the landscape have been presented for the landscape inventory and character analysis of the study area, based on the ecological characteristics of the area. At the same time, studies on the analysis of landscaping function processes in which natural and socio-cultural landscaping elements are synthesized and landscaping (character) are included. Thus, the different landscapes of the study area were determined within their natural boundaries, and the landscape character types and landscaping character areas of the study area were established.