Genelleştirilmiş Weıbull Dağılımları ve parametre tahmini
Generalized Weibull Distributions and parameter estimation
  1. Tez No: 479957
  2. Yazar: EDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Weibull dağılımı, güvenilirlik ve yaşam analizi uygulamalarında çok yaygın olarak kullanılan dağılımlardan biri olmasına rağmen monoton olmayan bozulma oranına sahip verilerin modellenmesinde kullanışlı değildir. Bu nedenle, literatürde son yıllarda Weibull dağılımının birçok genelleştirilmiş veya değiştirilmiş halleri önerilmiştir.Bu tez çalışmasında, Weibull dağılımı ve bu dağılımın değiştirilmesi veya genelleştirilmesiyle elde edilen Inverse Weibull, Log Weibull, Üstelleştirilmiş Weibull, Weibull Geometrik, Esnek Weibull, Odd Weibull, Marshall Olkin Extended Weibull ve Gamma Weibull dağılımlarının bazı istatistiksel özelliklerine değinilmiş ve parametre tahminleri yapılmıştır. Ele alınan dağılımların bilinmeyen parametrelerinin tahmini için en çok olabilirlik, en küçük kareler, ağırlıklandırılmış en küçük kareler ve var olmaları durumunda momentler tahmin edicileri kullanılmıştır. Ayrıca her dağılım için kullanılan parametre tahmin edicilerin performansı farklı örneklem büyüklükleri ve parametre değerleri için simülasyon çalışmasıyla değerlendirilmiş ve gerçek veriye dayalı iki farklı uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Weibull distribution is one of the most widely used distributions in reliability and survival analysis applications, it is not useful for modelling data that has non-monotonic hazard rates. For this reason, many modified and generalized forms of the Weibull distribution have been proposed in the literature in recent years. In this study, some statistical properties of Weibull distribution and Inverse Weibull, Log Weibull, Exponentiated Weibull, Weibull Geometric, Flexible Weibull, Odd Weibull,Marshall Olkin Extended Weibull and Gamma Weibull which are obtained by generalizing or modifying Weibull distribution has been mentioned and estimation of parameters has been obtained. For estimating unknown parameters of the considered distributions, maximum likelihood, least squares, weighted least squares and if it exists, moment estimators were used. In addition, performance of parameter estimators used for each distribution was evaluated by simulation studies for different sample sizes and parameter values and two different applications based on real data were performed.