Oktonların fiziksel uygulamaları
The physical applications of octons
- Tez No: 479959
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada sekiz boyutlu oktonların fiziksel uygulamalarından bahsedilmiştir. Oktonik cebir; skaler, psedoskaler, vektör ve psedovektör bileşenleri üzerinde hep birlikte matematiksel işlemler yapılmasını sağlar. Bu yapı kullanılarak elektromanyetik alanda enerji, momentum ve Lorenz değişmezleri arasındaki ilişki gösterilebilir. Sekiz bileşenli oktonik dalga fonksiyonu ve oktonik konum operatörleri kullanılarak rölativistik kuantum mekaniği de genelleştirilebilir. Öte yandan lineer gravitasyonun Maxwell-Proca tipi denklemlerini de oktonlar kullanarak kısa ve şık bir biçimde ifade etmek mümkündür. Bu çalışmada elektromanyetizmanın Maxwell-Dirac-Proca tipi genelleştirilmiş denklemlerine benzer şekilde, gravitoelektromanyetizmanın (GEM)'in alan denklemleri okton cebiri kullanılarak türetilmiştir. Ayrıca Proca ve Dirac tipi terimler kullanılarak genelleştirilmiş dalga denklemi ve Klein-Gordon denklemleri de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical applications of eight-component octons are mentioned. Octonic algebra; scalar, pseudoscalar, vector, and pseudovector values to perform mathematical operations all together. By using this structure, the relationship between electromagnetic field energy, momentum and Lorenz invariants can be shown. Relativistic quantum mechanics can also be generalized using eight-components octonic wave function and octonic spatial operators. On the other hand, it is possible to express Maxwell-Proca type equations of linear gravitation in a short and elegant form by using octons. In this study, similar to the Maxwell-Dirac-Proca type generalized equations of electromagnetism, field equations of gravitoelectromagnetism (GEM) are derived using the octon algebra. By using the terms in Proca and Dirac equations, generalized wave equation and Klein-Gordon equations have been obtained.