Şarkı söylerken bedenin bir eşlik çalgısı olarak kullanılması
Using human body as an accompaniment instrument to singing
  1. Tez No: 568259
  2. Yazar: ÖMÜRCAN EDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma ile müzik eğitiminde yeni bir yaklaşım olarak beden müziğinin kullanımına dikkat çekilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmayla, birlikte söylemeyi kolaylaştırmak, koro çalışmasını, müzik derslerini eğlenceli hale getirmek, çocukların beden hareketlerini müzik eğitimine taşıyarak psiko-motor gelişimine katkı sağlamak, dünyada hızla yayılmaya başlayan beden müziğinin ülkemizde gelişimini sağlamak ve yöntemin eğitim dünyasına kazandırılmasına katkı sağlaması hedeflenmektedir. Araştırma kapsamında ele alınan alt problemlerin çözümlenmesi için, hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Nicel yöntem olarak gerçek deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu model ve tarama modelleri, nitel yöntem olarak içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılacak eserler müzik eğitimcilerinin görüşüne sunulan“Uygulama Yapılacak Şarkı Seçki Formu”ile belirlenmiştir. Daha sonra araştırmacı belirlenen şarkılara beden müziği eşlikleri tasarlamış ve 8 haftalık çalışma boyunca deney grubuna öğretmiştir. Aynı şarkılar kontrol grubunda karma yöntemle öğretilmiştir.“Tartım Yineleme Başarı Formu”hazırlanmış ve her iki gruba da öntest-sontest olarak uygulanmıştır. 8 haftalık çalışma sonrasında“Öğrenci Görüşleri Alma Formu”ile öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Kontrol ve deney grubu öğrencileri 8 hafta sonunda bir konser vermiştir. Son olarak da deney grubunda yapılan çalışma sürecini özetleyen bir video müzik eğitimcilerine izletilerek, beden müziği eşliği ile şarkı öğretimine ilişkin öğretmen görüşleri alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre deney grubu öğrencilerinin tartım yineleme başarısında istatistiksel olarak anlamlı yönde artış gözlenmiştir. Çalışma sürecine ilişkin öğrenci görüşlerine bakıldığında öğrencilerin yapılan çalışmaları sevdiği görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin kontrol grubuna kıyasla öğrendiklerini ders dışı zamanlarda çevresiyle paylaştığı görülmüştür. Bulgulardan elde edilen sonuçlar şarkı söylerken bedenin bir eşlik çalgısı olarak kullanılmasının müzik eğitiminde etkili bir yöntem olabileceğini göstermiştir. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak beden müziğinin kullanımının öneminin algılanabilmesi ve yaygınlaştırılması için, eğitimcilere, müzik eğitim kurumlarına yönelik öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, it's aimed to draw attention to use of body music as a new approach in music education and to increase its use. With this study, aims to make choir work and music lessons more entertaining, to contribute to the psychomotor development of children by combining their body movement with education, to contribute to the development of body music in our country which is rapidly sprawling in the world and to help this method to be adopted by the education society. Both quantitative and qualitative research methods have been used for the solution of sub-problems covered in this research. As quantitative methods, pre-test and post-test control group models and screening methods; as qualitative methods, on the other hand, content analysis method have been used. The works to be used within the scope of this research were determined with“Song to be Performed Selection Form”which was submitted to the opinion of music educators. Afterwards, the researcher designed body music accompaniments to specifically predetermined songs and gave lessons to the experimental group during the 8 weeks of study. The control group has been taught the same songs with the mixed method.“Rhythm Repetition Success Form”was prepared and both groups were pre-tested and post-tested with it. After 8 weeks of study, students' opinions were taken with the“Students Opinion Form”. Control and experimental group students gave a concert at the end of 8 weeks. Finally, a video summarizing the work process of the experimental group was shown to music educators and their opinion about singing with body music accompaniment was taken with the“Teachers Opinion Form”. According to the findings a statistically significant increase was observed in the rhythm repetition success of experimental group students. When the students' opinion about the study process are examined, it was seen that the students also loved the exercises. It was seen that experimental group students shared what they learned with others in extracurricular times compared to the control group. The results obtained from the findings showed that using the body as a companion instrument while singing can be an effective method in music education. Based on the results of the research, suggestions for educators and music education institutions were listed in order to perceive and spread the importance of the use of body music.