Weibull and log-normal distributions in reliability analysis applications
Weibull ve log-normal güvenilirlik analizi uygulamaları
  1. Tez No: 479966
  2. Yazar: BELDINE AWUOR OMONDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kalite kontrol surec¸lerinde elektrikli cihazların ¨ om ¨ ur s ¨ ureleri sıkc¸a analiz edilmek- ¨ tedir. Kalite surec¸lerinin c¸alıs¸ılmasında Deney Tasarımı b ¨ uy ¨ uk yer tutmaktadır, ancak ¨ yas¸am surelerin uygulaması daha azdır. Yas¸am s ¨ ureleri analizi her zaman g ¨ uvenilirlik ¨ ile ilis¸kilendirilmektedir. Bu c¸alıs¸mada, guvenilirlik analizinin iki parametreli weibull ¨ dagılımı ve log normal uygulamasına odaklanılmaktadır. Temel amac¸, bir fan motorunun ˘ yas¸am suresinin uzatılarak, yanıt de ¨ gerinin optimize edilmesidir. Buradaki ˘ onemli nokta, ¨ zaman surelerinin anlamlı bic¸imde etkileyen farklı kos¸ulları g ¨ oz ¨ on ¨ unde bulundurarak ¨ stres faktorlerinin belirlenmesidir. Weibull da ¨ gılımı ve log normal da ˘ gılımı, sim ˘ ulasyon ¨ tasarımı olus¸turulması ve parametrelerin maximum likelihood (ML) tahminlerinin elde edilmesinde kullanılmıs¸tır. Yas¸am surelerini etkileyen en ¨ onemli fakt ¨ orlerin belirlenmesi ¨ amacıyla, 2 duzeyli fakt ¨ oriyel deney tasarımı kullanılmıs¸tır.
Özet (Çeviri)
Œe life times of the components of an electrical device are o‰en analyzed in quality-control process. Likewise the Design of Experiment is used mainly to achieve quality but its' application to life times are less common. Life times always associate with Reliability. In this study we focus on application of reliability analysis. Œe main purpose is to optimize the response by extending the lifetimes of a fan motor. An important point is to determine the stress factors subjected to di‚erent conditions which signi€- cantly e‚ects the life times. Simulation design of weibull and log-normal distributions used to generate failure times and maximum likelihood (ML) applied in the estimation of parameters. A two level factorial experimental design is used to identify the factors that most inƒuence the lifetimes.