Regularized motion estimation techniques and their applications to video coding
Düzgünleştirilmiş hareket kestirimi teknikleri ve video kodlamadaki uygulamaları
- Tez No: 47998
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT ONURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET DUZGUNLEŞTIRILMIŞ HAREKET KESTIRIMI TEKNİKLERİ VE VİDEO KODLAMADAKİ UYGULAMALARI Serkan Kıranyaz Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Levent Omıral Eylül 1996 Yeni düzgünleştirilmiş hareket kestirimi teknikleri ve olası video kodlama uygulamaları sunulmuştur. ilk olarak, uygun bir enerji fonksiyonunu minimize ederek daha iyi bir hareket vektör alam oluşturan hareket kestirimi algoritması tanıtılmıştır. Daha sonra blok boylarına adaptif bir yapı konulmasıyla oluşturulan bloklara dayalı hareket kestirimi algoritması sunulmuştur. Blok boyları harekete bağlı olarak bulunmaktadır. Blok hareket vektörlerine harcanan bit sayısında daha fazla indirim yapabilecek hierarşik yapıda bölütlemeye bağlı bir blok hareket kestirimi algoritması tanıtılmıştır. Ayrıca ortalama hareket belirlenmesi ve parçalı harekete göre kaydırmayla sanal görüntü üretiminde kullanılabilecek hareket kestirimi algoritmaları geliştirilmiştir. Son olarak özelliklere dayalı hareket vektörlerini nesne sınırları üzerinde tanımlayan ve kaydırılmış nesne sınırlarının interpolasyonundan çözülmüş görüntüyü oluşturan hareket kestirimi ve ona göre kaydırma teknikleri sunulmuştur. Tezde geliştirilen algoritmalar gerçek ve sentetik görüntüler üzerinde denenmiş ve performansları gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Düzgünleştirme, Hareket Kestirimi, Harekete Göre Kaydırma, Çizgisel İşlevler. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REGULARIZED MOTION ESTIMATION TECHNIQUES AND THEIR APPLICATIONS TO VIDEO CODING Serkan Kiranyaz M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Levent Onural September 1996 Novel regularized motion estimation techniques and their possible applications to video coding are presented. A block matching motion estimation algorithm which extracts better block motion field by forming and minimizing a suitable energy function is introduced. Based on an adaptive structure onto block sizes, an advanced block matching algorithm is presented. The block sizes are adaptively adjusted according to the motion. Blockwise coarse to fine segmentation based motion estimation algorithm is introduced for further reduction on the number of bits that are spent for the coding of the block motion vectors. Motion estimation algorithms which can be used for average motion determination and artificial frame generation by fractional motion compensation are also developed. Finally, an alternative motion estimation and compensation technique which defines feature based motion vectors on the object boundaries and reconstructs the decoded frame from the interpolation of the compensated object boundaries is presented. All the algorithms developed in this thesis are simulated on real or synthetic images and their performance is demonstrated. Keywords : Video Coding, Regularization, Motion Estimation, Motion Compensation, Motion Detection, Line Field. in