Crassulaceae familyasına ait bazı türlerin antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi
Investigation of the antimi̇krobial activity of some species belonging to crassulaceae family
- Tez No: 479983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, disk difüzyon (DD) ve minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) testleri kullanılarak, on dört gram-pozitif ve negatif bakteriye (Bacillus subtilis DSMZ 1971, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecium, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumonia, Pseudomonas aeruginosa DSMZ 50071, Pseudomonas fluorescens P1, Salmonella enteritidis ATCC 13075, Salmonella infantis, Salmonella kentucky, Salmonella typhimurium SL 1344, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis DSMZ 20044) ve bir mantara karşı (Candida albicans DSMZ 1386) Sedum ve Sempervivum gibi Crassulaceae ailesine ait bazı türlerin etanol ekstraktlarının antimikrobiyal etkinliğini incelemektir. Sonuçlar, bitki ekstraktlarının, değişik seviyelerde inhibisyon zonları ile Candida albicans, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enteritidis, Staphylococcus aureus ve Enterococcus faecalis gibi mikroorganizmalara karşı aktif olduğunu göstermiştir. DD testinde etkinliğin gözlendiği bütün mikroorganizmalar için MİK değerleri 100 µg/mL iken bu değerin sadece S. infantis ve S. typhimurium için 5,0 µg/mL olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the antimicrobial activity of methanol extract of some genera belong to Crassulaceae family such as Sedum and Sempervivum against on fourteen gram-positive and negative bacteria (Bacillus subtilis DSMZ 1971, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecium, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumonia, Pseudomonas aeruginosa DSMZ 50071, Pseudomonas fluorescens P1, Salmonella enteritidis ATCC 13075, Salmonella infantis, Salmonella kentucky, Salmonella typhimurium SL 1344, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis DSMZ 20044) and one fungi (Candida albicans DSMZ 1386) by using disk diffusion (DD) and minimum inhibitory concentration (MİK) tests. Results showed that plant extracts were active against MİKroorganisms such as Candida albicans, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enteritidis, Staphylococcus aureus and Enterococcus faecalis with a different range of inhibition zones. The MIC values for all microorganisms in which antimicrobial activity is observed in DD were observed to be the same, which was 100 µg/mL, except S. infantis and S. typhimurium both which was 5,0 µg/mL from Sedum pallidum var pallidum extract.