İnkarsere inguinal herni nedeni ile opere edilen hastalarda anterior ve posterior yaklaşımların ek kesi gerekliliği açısından değerlendirilmesi
Comparison of anterior and posterior approaches in the patients with incarcerated inguinal hernia for the necessity of second incision
  1. Tez No: 480056
  2. Yazar: SERKAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN BERKEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Elektif inguinal herni operasyonlarında Lichtenstein yöntemi uygulaması kolay, ucuz, kısa ve kolay eğitim süresi olması nedeni ile altın standart yöntem olmuştur. İnkarsere inguinal herni operasyonlarında halen altın standart bir ameliyat yöntemi belirlenmemiştir. İnkarsere inguinal herni operasyonlarının anterior yaklaşım ile yapıldığı durumlarda ameliyat kesisinden her zaman problem çözülememekte ve ek kesi ihtiyacı doğabilmektedir. Bu durum cerrahlarda endişe yaratmaktadır. Bu nedenle Ocak 2006 – Aralık 2009 tarihleri arasında Ankara Numune Hastanesi Acil Cerrahi Servisi' nde inkarsere inguinal herni nedeni ile opere edilen 218 hasta anterior ve posterior yaklaşımlarda ek kesi gerekliliğinin karşılaştırılması açısından retrospektif olarak incelenmiştir. Anterior yaklaşım ile opere edilen 202 hastanın 10' unda (% 5) ek kesi yapılmıştır. Hastaların % 7' sinde (15 hasta) barsak rezeksiyonu gerekmiştir. Anterior yaklaşım ile opere edilen barsak rezeksiyonu gereken hastaların % 64.2' sine (9/14) aynı kesiden rezeksiyon yapılabilmiştir. Barsak rezeksiyonu gereken ve anterior yaklaşım ile opere edilemeyen hasta sayısı tüm opere edilenler hastalar arasında sadece % 2.3' tür (5/215). Son yıllarda rekürren ve inkarsere inguinal hernilerde sık uygulanan posterior herniorafinin ek kesi ihtiyacı göstermemesi avantaj olarak gösterilmekteydi fakat uygulaması her cerrah için daha kolay olan Lichtenstein yönteminin inkarsere inguinal herniler için de ek kesi ihtiyacı olmadan güvenilir bir şekilde uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In elective inguinal herni operations, Lichtenstein method is gold standart because it' s cheap, easy and its learning period is short and easy. But still there is not any gold standart method for incarcerated inguinal hernias. In the patients with incarcerated inguinal hernias, if the operation is done with anterior approach, from the incison you cannot always solve the problem and second incision can be needed. This situation worry the surgeons. For this reason, 218 patients operated between January 2006 – December 2009 for incarcerated inguinal hernia at Ankara Numune Hospital Emergency Surgery Clinic is evaluated for necessity of second incision for anterior and posterior approaches retrospectively. In 10 of 202 patients (% 5) operated with anterior approach, second incision is done. In 15 patients (7 %) intestine resection is done. Intestine resection could be done from the same incision in 64.2 % of patients (9/14) operated with anterior approach. The percentage of the patients needing intestine resection and couldn' t be operated with anterior approach to all patients is 2.3 (5/215). Recently especially for recurrent and incarcerated inguinal hernias posterior herniorapphy is frequently performed because from the same incision operation could be completed. But in this study it' s shown that Lichtenstein method can be performed in incarcerated inguinal hernias without neccesity of second incison.