ST yükselmesiz miyokard infarktüsü tanısı ile başvuran hastaların geliş hemoglobin değerleri ile timi risk skorları arasındaki ilişki
The relationship between the hemoglobin values at admission and timi risk scores of patients presenting with the diagnosis of myocardial infarction without st elevation
  1. Tez No: 480087
  2. Yazar: ÇETİN GEÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ METİN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Anemi AKS hastalarında olumsuz prognostik öneme sahiptir. Çalışmamızda ST yükselmesiz Mİ'de TİMİ risk grupları ile geliş hematolojik parametreler arasındaki ilişkiyi inceledik. YÖNTEM: Bu çalışma kesitsel ve gözlemsel olarak yapılmıştır. Çalışmaya Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine ocak 2009'dan Haziran 2009 tarihine kadar başvuran ve ST yükselmesiz AKS tanısıyla yatırılan 286 hasta dahil edilmiştir. TİMİ 0-2 puan düşük riskli, 3-4 puan orta riskli ve 5-7 puan ise yüksek riskli grup olmak üzere hastalar 3 gruba ayrılmış; düşük riskli grup TİMİ 1, orta riskli grup TİMİ 2, yüksek riskli grup ise TİMİ 3 grup olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Anemia has a negative prognostic significance in patients with ACS. The present study examined the relationship between the hematological parameters at admission and TIMI risk groups in MI without ST elevation. METHOD: This study was carried out as a cross-sectional and observational study. The study included 286 patients who were admitted to the Emergency Department of Kartal Kosuyolu Postgraduate Training and Research Hospital between January 2009 and June 2009 and who were hospitalized with the diagnosis of ACS without ST-elevation. The patients were divided into three groups: the low risk group with the TIMI scores of 0-2 points, medium risk group with the TIMI scores of 3-4 points and high risk group with the TIMI scores of 5-7 points. The low risk group was identified as TIMI 1, moderate risk group as TIMI 2, high risk group as TIMI 3 group.