ST-segment yükselmeli miyokard infarktüsü ile başvuran hastalarda interatriyal blok insidansı ve spesifik koroner arterler ile işkisi
The incidence of interatrial block in patients with ST-segment elevated myocardial infarction and its association with specific coronary arteries
  1. Tez No: 487214
  2. Yazar: GÖKSEL ÇİNİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAHA ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
IAB sık görülen ve EKG yardımıyla kolay tanı koyulabilen bir anomalidir. IAB ile AF ve inme arasındaki ilişki farklı klinik senaryolarda ortaya koyulmuştur. Bu çalışmamızdaki temel amaç daha önce bilinen koroner arter öyküsü olmayan ve hastaneye STEMI tanısı ile başvuran hastalarda IAB sıklığını belirlenmesi, spesifik bir koroner arterle IAB insidansı arasındaki ilişkinin saptanması ve revaskülarizasyon öncesi ve sonrası IAB ile 12. Ayda saptanan AF arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. MATERYAL VE METODLAR Çalışmaya Eylül 2015 ile Eylül 2016 arasında daha önce bilinen koroner öyküsü olmayan, hastaneye STEMI tanısı ile başvuran ve başarılı p-PKG yapılan 234 hasta dahil edilmiştir. Hastalara gelişinde ve p-PKG sonrası 6.saatte standart 12 derivasyonlu yüzey EKG çekilip IAB varlığına bakılmıştır. P-IAB P dalga uzunluğunun 120 ms'den uzun olması, a-IAB ise p dalgasının 120 ms'den uzun olmasının yanı sıra inferiyor derivasyonlarda bifazik morfoloji olarak değerlendirilmiştir. Külprit lezyonun yer aldığı spesifik koroner arter ile IAB sıklığı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Ayrıca hastalara 12.ayda rutin kontrolleri sırasında yeniden EKG çektirilmiş ve AF insidansı açısından hastalar değerlendirilmiştir. BULGULAR Hastaların STEMI tanısının konulduğu bazal EKG'lerine bakıldığında 88'inde (%45) p-IAB, 14'ünde (%7) a-IAB saptanırken 96'sında (%48) IAB saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE IAB is frequently encountered in daily practice and can be easily diagnosed by using standard 12-lead surface ECG. IAB is assciated with AF and ischemic stroke in many different clinical scenarios. The purpose of this study is to determine the prevalance of IAB in patient without known cardiac diseases and primarily revascularized succesfully for the diagnosis of STEMI. Also, to determine the predictors of incidence of AF in a clinical visit 12 months afterwards. METHODS AND MATERIALS 234 patients were recruited to the present study between September 2015 and September 2016. Standard 12-lead surface ECG was performed to all patients during the admission and 6 hours after the succesful p-PCI. P-IAB was defined as P wave >120 ms and a-IAB was defined as P wave >120 ms plus biphasic morphology in the inferior leads. The association of IAB with spesific coronary artery was studied. In addition patients underwent routine clinical visit at 12 month in order to identify AF by using standard 12- lead ECG. RESULTS 88 (%45) and 14 (%7) patients had p-IAB and a-IAB respectively in the admission ECG.