Tüketici şiddette eksentrik ve konsentrik yüklenme sonrası toparlanma düzeyleri ve kas hasarı seviyelerinin incelenmesi
Levels of study recovery levels and muscle damages following exhausted intensity eccentric and concentric loading
  1. Tez No: 480103
  2. Yazar: GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma ile, konsantrik ve eksentrik egzersizlerin etkileri saptanmış olacak ve bu bilgiler ışığında sporcular için en etkili antrenman programlarının oluşturulması sağlanacaktır. Bu amaçla 12 sporcu ve 10 spor yapmayan toplamda 22 kişiden oluşan 2 grup oluşturuldu. Teste 8 km/s hızda yokuş yukarı %10 sabit eğimde başlanmış, 3 dk. da bir hız 1 km/s arttırılarak koşu denek testi bırakana kadar sürdürülmüştür. Sporcuların KAH'ları telemetrik sistemle kaydedilmiştir. Teste başlamadan önce ve 1dk. aralarda sporcuların kulak memesinden kan alınmıştır. Algılanan zorluk derecesi her 1dk. aralarda sorulmuştur. Test bittikten sonra 2mmol laktik asite inene kadar toparlanma süreleri takip edilmiştir. 15 gün sonra % 10 sabit eğimde yokuş aşağı aynı test uygulanmıştır. CK, AST, LDH belirlenmesi amacıyla Eö ve egzersiz sonrası Es, 24s, 48s, olmak üzere 4 kez ön koldan kan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of concentric and eccentric exercises and therefore, to provide the opportunity to construct the most effective exercise programs for athletes under the light of this information. To that end, 2 groups were created consisting of total 22 individuals, 12 of whom were athletes and 10 of whom were not subjected to any kind of sports. The running test was begun to uphill at 8 km/sec speed with 10% constant slope and was continued by increasing 1 km/sec per each 3 min. until sample quitted the test. Heart rates of athletes were recorded via telemetring system. Blood samples were taken from athletes from their ear lobes before beginning tests and in 1min. intervals. Perceived difficulty levels were asked in each 1 minute. After completing test, their recovery periods were followed up until it decreased to 2 mmol lactic acid. After 15 days, the same test was applied to downhill with 10% constant slope. In order to determine CK, AST and LDH, blood samples were taken 4 times from their forearms in post-exercise, in 24h and 48h before and after exercise.