Lactuca scariola bitkisi saplarının pirolizi, elde edilen sıvı ve katı ürünlerin karakterizasyonu
Charcteristic of tactuca scariola plant with pyrolysis and liquids and solid products
  1. Tez No: 480155
  2. Yazar: EREN YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada lactuca scariola bitkisi sapları piroliz yöntemiyle katalizörlü ve katalizörsüz ortamda sıvı ve katı ürünlere dönüştürülmüştür. Deneysel çalışmalar 3 farklı sıcaklık (350 oC, 450 oC, 550 oC) ortamında katalizörlü (H3BO3 , NaOH, Na2B4O710H2O , ZnCl2, K2CO3 ) ve katalizörsüz olarak yürütülmüştür. Denemeler sonunda elde edilen sıvı ve katı ürünler GC-MS, Elementel, FT-IR ve SEM analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sıvı ürün elementel analiz sonuçlarına göre en yüksek enerji değerlerine 350 oC'de katalizörsüz ortamda, 450 ve 550 oC'de ise NaOH katalizörü varlığında ulaşılmıştır. Katı ürün elementel analiz sonuçlarına göre 350, 450 ve 550 oC'de yapılan denemelerde en yüksek enerji değerlerine sırasıyla NaOH, H3BO3 ve katalizörsüz denemelerde ulaşılmıştır. GC-MS sonuçlarına göre 350 oC de yapılan denemelerde toplamda 106 farklı bileşik, 450 ve 550 oC de yapılan denemelerde ise toplamda 92 ve 88 farklı kimyasal bileşik tespit edilmiştir. Yürütülen denemeler sonunda doğada kendiliğinde yetişen ve yıllık bir bitki olan lactuca scariola'nın piroliz yöntemiyle değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, lactuca scariola plant stems are converted into liquid and solid products through pyrolysis in catalysed and catalysed environment. Experimental studies are carried out in 3 different temperatures (350 oC, 450 oC, 550 oC) with(H3BO3 , NaOH, Na2B4O710H2O , ZnCl2, K2CO3 ) and without catalyst. Liquid and solid products, obtained after experimental studies, GC-MS, Elementel, FT-IR ve SEM, are examined by using analytic methods. According to the obtained liquid product elemental analysis results, the highest energy values were reached in the absence of catalyst at 350 oC and in the presence of NaOH catalyst at 450 and 550 oC. According to GC-MS results, a total of 106 different compounds were obtained at 350 oC, and a total of 92 and 88 different chemical compounds were obtained at 450 and 550 oC. As a result of the experiments it was concluded that lactuca scariola, an annual plant which grows spontaneously in nature, can be evaluated by pyrolysis method.