Yıllara yaygın inşaat ve onarım faaliyetlerine ilişkin muhasebe işlemlerinin vergi usul kanunu ile Türkiye Muhasebe Standardı 11 açısından karşılaştırılmasına yönelik bir uygulama
An application intended for comparison of Türkish Accounting Standart 11 with tax legislation of accounting practices related to the multi-year construction and repair projects
- Tez No: 480218
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşme ile birlikte sermaye hareketleri uluslararası boyut kazanmıştır. Bunun sonucu olarakta yatırımcılar ortak bir finansal dil geliştirmeye ihtiyaç duymuşlardır. Bu kapsamda, Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB) tarafından Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS) yayınlanarak farklı ülkelerdeki ekonomik faaliyetlerin benzer muhasebe uygulamaları ile değerlendirilmesine ve raporlanmasına olanak sağlamaya çalışılmıştır. Yayımlananan bu standartlar doğrultusunda ülkeler kendi ulusal muhasebe standartlarını bu standartlara uyumlaştırmaya başlamışlardır. Yayınlanan standartlardan biri de IAS 11“Construction Contracts”dir. Türkiye'de ise IAS 11, TMS 11 İnşaat Sözlesmeleri standardı ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan Seri XI-25 No'lu tebliği ile uygulama alanı bulmuştur. Bu çalışma kapsamında, Vergi Usul Kanunu ve TMS 11 kapsamında raporlama yapan iki farklı şirketin finansal tabloları karşılaştırılarak, iki yöntem arasındaki farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, capital movements have gained an international dimension. As a result, investors needed to develop a common financial language. In this context, the International Accounting Standards Board (IASB) published International Accounting Standards (IAS) and tried to enable economic activities in different countries to be evaluated and reported with similar accounting applications. In line with these published standards, countries have begun to align their national accounting standards with these standards. One of the published standards is IAS 11“Construction Contracts”. In Turkey, IAS 11 have found the application area with TMS 11 Construction Contracts Standard and communique series numbered as XI-25 issued by the Capital Markets Board. Within the scope of this study, the financial statements of two different companies reporting under the Tax Procedure Law and TAS 11 were compared and tried to reveal the differences between the two methods.