İnşaat taahhüt işletmelerinde TMS-11 (İnşaat sözleşmeleri standardı) kapsamında muhasebe süreci ve uygulama
Accounting process and application within the scope of TMS-11 (Construction contracts standard) in construction contractor conpanies
- Tez No: 449682
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ AYBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
(İnşaat Sözleşmelerine İlişkin Uluslararası Muhasebe Standardı) ve onun birebir çevirisi olan TMS?11 (İnşaat Sözleşmelerine İlişkin Türkiye Muhasebe Standardı) 'in, hazırlanmakta olan yeni Türk Ticaret Kanunu uyarınca halka açık olsun veya olmasın belirli bir büyüklüğün üzerindeki tüm şirketlerce uygulanmasının zorunlu hale getirileceği düşünülmektedir.Bu tez çalışmasında, inşaat muhasebesi sistemin TMS?11 ile birlikte nasıl bir süreç izleyeceğini ve var olduğu eleştirisel kaynak incelemesi sonucu saptanan mevcut sorunların çözümünde TMS-11'in ne derece etkili olabileceğini incelemek ve eksik görülen konularda çözüm önerileri sunmak çalışmanın amacıdır. Ayrıca çalışmada yıllara yaygın inşaat ve onarım faaliyetlerine ilişkin 11 No.lu İnşaat Sözleşmeleri Standardı'nın getirdiği yenilikler ele alınarak, bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaçlarına da cevap verecek uygulamaların ortaya konulması da amaçlanmıştır.Tasarı'nın yakın bir gelecekte hayata geçmesi ile inşaat muhasebe sistemi mali idarenin vergisel düzenlemelerden kurtulacak ve Ticaret Kanunu'nun emrettiği açık ve anlaşılır finansal tablolar hayata geçirilmiş olacaktır. Diğer yandan Uluslararası Muhasebe Standartları ile birlikte 11 No.lu Standardın ülkemizde yaygın bir biçimde uygulanması ile Uluslararası Muhasebe Standartlarını benimseyen ülkeler ile muhasebe uyumu sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is evaluated that UMS-11 (International accounting standard regarding construction contracts) and its translation TMS-11 (Turkish accounting standard regarding construction contracts) will become mandatory for all companies bigger than a certain capital whether it is open or not to the public in accordance with new Turkish Trade Law which is being prepared.The Main objectives of this thesis are to examine how process will be followed in construction accounting with TMS-11 and how TMS-11 will be effective in the solution of the problems detected at the end of critical resource examination and to offer solution proposals for deficient subjects. Moreover improvements introduced by 11 numbered Construction Contracts Standard regarding repair and maintenance activities for the years are evaluated and it is aimed to determine applications to respond the requirements of the companies having activities in this field.Construction accounting system will be avoided from taxation regulations of financial administration by introduction of the draft in near future and clear and conceptive financial statements will be accomplished. On the other hand by widespread application of the standard 11 together with International Accounting Standards, accounting will be accorded with the counties adopted International Accounting Standards.