Esansiyel yağların Galleria mellonella l. (Lepidoptera: pyralidae)'nın gelişmesi ve bazı biyokimyasal parametreleri üzerine etkisi
The effects of essential oil on growth and some biochemical parameters of Galleria mellonella l. (Lepidoptera: pyralidae)
  1. Tez No: 480240
  2. Yazar: ZEHRA BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSKENDER EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sunulan çalışmada ökaliptus ağacının yapraklarından ve limondan elde edilen ektratının Galleria mellonella L. larvalarında gelişme ve sentezledikleri protein, lipid ve karbonhidrat miktarına etkileri araştırılmıştır. Ökaliptus yağını 0.312, 0.625 ve 1.250 ml/100gr besin ve limon yağı oranlarının 0.00, 0.625, 1.25, 2.5, ml/20 g besin miktarlarında içeren besin ile beslenen G. mellonella larvalarının gelişmesi ve sentezlediği birey başına düşen protein, lipid ve karbonhidrat miktarları ölçüldü. Ökaliptus ve limon yağlarının G. mellonella larvarı üzerinde gelişme etkilerine bakıldı. 24., 48. ve 72. saat sonrası, gelişmeyi azaltıcı etkisi olduğu görüldü Farklı oranlardaki ökaliptus yağının besine eklenmesi böceğin sentezlediği protein, lipit ve karbohidrat miktarını kontrole göre önemli ölçüde azaltmıştır. Bu azalma protein miktarında %60, lipid miktarında %62 ve karbohidrat miktarında ise %43 oranında gerçekleşmiştir. Farklı oranlardaki limon yağının besine eklenmesi G. mellonella 'nın sentezlediği protein miktarında limon yağının 0,625 ml/100g konsantrasyonunda artış olup diğer konsatrasyonlarında azalmıştır.Limon yağının denenen tüm konsantrasyonlarında lipid ve karbohidrat miktarlarına bakıldığında azalma eğiliminde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study eucalyptus tree obtained from the leaves and lemon of the extrat, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvae in protein, carbohydrate and lipid effects were investigated. Eucalyptus oil; 0.312, 0.625 and 1.250 ml/100g and lemon oil; 0.00, 0.625, 1.25, 2.5, ml/20 g amounts of food containing nutrients fed the synthesis of individual protein per capita G. mellonella larvae, lipid and carbohydrate content was measured. The developmental effects on the G .mellonella lambs of eucalptus and lemon oils were examined. 24th, 48th and 72nd hours after, ıt was seen as a development- reducing effect. The addition of nutrients eucalyptus oil in different proportions, insect expression that is reduced significantly compared to control protein, lipid and carbohydrate amount. This reduction 60% of the amount of protein , 62% of the amount of lipid and carbohydrate content of 43% was realized. The addition of different proportions of lemon oil to the feed increases the protein concentration of the G. mellonella to a concentration of 0.625 ml/100g of lemon oil, but decreased in the other concentrations.