Who are the political friends? Homonoia and political friendship in Aristotle's political thinking
Siyasi arkadaşlar kimlerdir? Aristoteles'in siyaset felsefesinde Homonoia ve siyasi arkadaşlık
- Tez No: 480255
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSI SIDIROPOULOU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Siyasi arkadaşlık kavramı Aristoteles'in siyaset felsefesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Aristoteles'in şehir devletinde yaşayan vatandaşlar arasında belli bir dostluk ilişkisi olarak tanımladığı siyasi arkadaşlık, onun nazarında düzgün işleyen bir devletin ayrılmaz bir bileşenidir. Ben bu tezde, Aristoteles'in siyaset ve arkadaşlık kuramları içinde siyasi arkadaşlığın doğru konumunu tespit ederek kavramının kapsamlı bir analizini sunmayı amaçladım. Birinci kısımda, Aristoteles'in siyasi görüşünde eudaimonia (insan serpilmesi, mutluluk), ortak iyi ve siyasi adalet kavramlarını ve bu kavramların siyasi arkadaşlıkla olan çift taraflı ilişkilerini inceledim. Bu dört kavramın birbirlerini karşılıklı olarak etkilediklerini ve sağlıklı bir siyasi örgütlenmenin temel yapısını oluşturduklarını tartıştım. İkinci kısımda Aristoteles'in arkadaşlık kuramında öne çıkan arkadaşlık türlerinin özelliklerini inceleyerek siyasi arkadaşlığın bu türler arasındaki yerini araştırdım. Bu araştırma sonucu, siyasi arkadaşlığın, kişinin kendi anlık çıkarlarıyla çelişse bile ortak iyi için eylemde bulunma erdemini gerektirdiği, dolayısıyla yalnızca bir çıkar arkadaşlığı olarak görülemeyeceği sonucuna vardım. Son olarak, vatandaşların arasında arkadaşlık ilişkisinin sürdürülebilmesi için toplumda sağlanması gereken koşulları tartıştım.
Özet (Çeviri)
The notion of political friendship holds a unique institutional function in Aristotle's political philosophy. He considers political friendship, as a specific account of friendship between citizens of the polis, as an indispensible component of a functioning state. In my dissertation, I aim to provide an extensive analysis of the notion of political friendship in Aristotle's political thinking, by establishing its proper position in Aristotle's teleological understanding of politics and his theory of friendship. In the first part, I examine three political notions, which are eudaimonia, common good, and political justice, together with political friendship, and investigate the reciprocal relationships between these concepts. I argue that in Aristotle's view, these four political goods, which clearly affect one another, contribute to good lives of the citizens of the polis constitutively. In the second part, I investigate the position of political friendship in Aristotle's friendship theory. I examine the characteristics of different kinds of friendships and determine the proper place of political friendship in this framework. I argue that political friendship cannot be considered merely as friendship of utility, because it requires the virtue of acting according to the common good, even if it conflicts with one's temporary personal interests. Finally, I discussed the necessary practical conditions that a society must sustain in order to provide political friendship between its citizens.