The impact of syrian refugees on the turkish labor market
Suriyeli göçmenlerin türk iş gücü piyasasına etkileri
- Tez No: 480256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı, milyonlarca Suriyelinin ülkelerinden kaçmasına sebep oldu. En yakın sınır ülkelerinden biri olan Türkiye, diger komşu ̆ ülkelere göre daha fazla sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipligi yaptı ve halen ̆ yapmakta. Mart 2017 itibariyle rakam neredeyse 3 milyona ulaşmış vaziyette. Bu çalışma, Suriyeli mültecilerin Türkiye'de yerli halkın işgücü piyasasına etkisini tahmin etmeye çalışmaktadır. Çalışma iznine sahip olmayan Suriyeli mülteciler, Türk iş piyasasına gayri resmi emek saglamaktadır. Yöntem olarak hem en küçük kareler ̆ yöntemini hem de enstrümantal degişken tahmin edicisini kullanarak, Suriyeli ̆ mültecilerin önemli bir derecede yerlilerin yerini aldığı ve bunun Türk işçileri için ̆ gayri resmi iş kayıplarına neden oldugu görülmüştür. Bunun yanı sıra resmi işlerde ̆ bir artış oldugu, ancak bunun yalnızca erkekleri etkilediği gözlemlenmektedir. ̆ Kadınlar, muhtemelen Suriyeli mültecilere baglı talebin artması nedeniyle yeni ̆ oluşturulan resmi mesleklerden yararlanma konusunda iyi bir konumda degildir. ̆ Kadınlar islerini kaybederler ve isgücünden çekilirler. Göçmenlerin maaşlar üzerindeki etkileri de önemlidir. Resmi istihdam için saatlik ve aylık ücretler artan iş gücü talebi ile tutarlı bir artış göstermektedir. ̇Ilginç bir ̧sekilde, kayıt dışı meslekler için aylık ücretler de artarken, saatlik ücretler etkilenmemekte ve bu da çalışma saatlerinde bir artış ile açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war that started in 2011, has caused millions of Syrians fled from their country. As one of the closest countries, Turkey has received more refugees than any other neighboring countries. The figure as of March 2017, is almost 3 million. This paper tries to estimate the impact of Syrian refugees on the labor market outcomes of natives in Turkey. Syrian refugees who do not have work permits, supply informal labor to the Turkish labor market. Using both ordinary least squares and instrumental variable estimations, I find that the natives and Syrian refugees are substitutes at a significant degree, resulting in informal job losses for Turkish workers. There is an increase in formal jobs, but affecting only men. Women are not in a good position to take advantage of the newly created formal jobs most probably as a result of increased demand due to Syrian refugees. Women lose their jobs and drop out of labor force. Wage effects are also significant. Hourly and monthly wages for formal jobs show an increase, consistent with the increased labor demand. More interestingly, monthly wages for informal jobs also increase while hourly wages remain unaffected which can be explained by an increase in working hours.