Dereceli puanlama anahtarına dayalı geribildirimin Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde yazma becerisinin geliştirilmesine etkisi
The effect of feedback based on analytic scoring rubric to improve writing skills in Turkish as a foreign language
- Tez No: 788469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, dereceli puanlama anahtarına dayalı değerlendirme yaklaşımıyla öğrenciye verilen geribildirimin yabancı dil olarak Türkçe yazılı anlatım becerisinin geliştirilmesine etkisini ortaya koymaktır. Araştırma, Ankara Üniversitesi TÖMER Kadıköy ve Taksim Şubelerinde öğrenim gören B1 düzeyindeki toplam 40 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırma, statik grup ön test-son test kontrol gruplu desende tasarlanmıştır. Araştırma süreci boyunca yazma becerisi, kontrol grubunda araştırmanın yapıldığı kurumda uygulanagelen geribildirim ve yazma dersleri ile, deney grubunda ise dereceli puanlama anahtarına dayalı geribildirim ve yazma çalışmaları ile geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ilk basamağında kontrol ve deney grubu öğrencilerine aynı yazma görevi verilerek ön test verileri elde edilmiştir. Sonrasında toplam 8 haftalık sürede deney grubu ve kontrol grubuna üç izleme testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda hem deney hem de kontrol grubu öğrencilerine ön testte verilen yazma konusu son test olarak verilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ön test, izleme testleri, son test Türkçe yazma görevleri ve yine araştırmacı tarafından geliştirilen çözümleyici DPA ile toplanmıştır. Yazılı anlatım kağıtları üç öğretim görevlisi tarafından değerlendirilip puanlandırılmıştır. Puanlayıcı tutarlılığı ve puanlayıcılar arası tutarlılık, Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (ICC) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how feedback given to students, through an approach of rubric-based assessment, affects their improvement at writing in Turkish as a foreign language. The study was conducted with 40 B1 level students at the Ankara University TÖMER Kadıköy and Taksim Branches. The research used a static-group comparison with a pretest-posttest design. During the study, an effort was made to improve students' writing skills with“traditional”feedback and writing lessons in the control group, and with feedback based on rubrics and writing activities in the experimental group. Pretest data were obtained by giving the same writing task to students in the control and experimental groups. Afterward, three writing tests were applied to the experimental and control group over eight weeks. At the end of the study, the writing topic that had been given to students in the pretest was given to both the experimental and control group students as a posttest. The data in the study were collected using the pretest, mid-test, and posttest Turkish writing tasks, and an analytic rubric, created by the researcher. The papers were read, evaluated, and graded by three lecturers of Turkish as a foreign language. Inter-rater reliability and intra-rater reliability were evaluated using the intraclass correlation coefficient (ICC).