4857 Sayılı İş Kanunu açısından çalışma süresinin aşılması
Working times exceed the normal work hoursaccordance with the Labour Law No. 4857
- Tez No: 480264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırma konusunu oluşturan“4857 Sayılı İş Kanunu Açısından Çalışma Süresinin Aşılması”başlıklı bu çalışmada, 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde, çalışma süreleri konusunda mevzuatta belirlenen düzenlemeler genel olarak ortaya konulmuş ve akabinde normal çalışma sürelerini aşan çalışmalar olarak,“fazla çalışma”konusu İş Kanunu'nun 41. ve devamı maddeleri uyarınca Yargıtay'ın nin içtihatları ile ortaya konulmuştur. Fazla çalışma konusunun ortaya konulması ile birlikte fazla çalışmanın ispatı ve ispat araçları yine Yargıtay'ın içtihatları eşliğinde izah edilmiştir. Bu doğrultuda fazla çalışmanın karşılığı olan zamlı ücret veya serbest zaman ile telafi konuları da bu çalışmanın sonraki aşamalarında izah edilmiştir. Son olarak da bu çalışmada fazla çalışma konusuyla ilgili olarak mevzuatta belirlenen sınır ve yasaklar izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Working Times Exceed The Normal Work Hours Accordance With The Labour Law No. 4857”, the regulations on working times determined in the legislation in accordance with the labour law no. 4857 are broadly examined and the issue of overtime work as works exceed the normal work hours is dealt with in accordance with the article 41 of the labour law and the following articles with reference to High Court case laws. After presenting the issue of overtime work, the proof of overtime work and proof means are explained again with reference to High Court case laws. Accordingly, increased wage or leisure time equivalent to overtime work, and compensation subject are described in the next chapter. Finally, the limits and prohibitions in the legislation relating overtime work are explained in this study.