Akut iskemik strok hastalarda serum vaspin düzeyi ile infarkt volumü ve şiddeti arasındaki ilişki
Serum vaspin levels correlate between infarct volume and stroke severity in acute ischemic stroke patients
  1. Tez No: 480281
  2. Yazar: FİLİZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İYİGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Akut İskemik Strok Hastalarında Serum Vaspin Düzeyi İle İnfarkt Volumü Ve Şiddeti Arasındaki İlişki Amaç: Strok dünya çapında mortalite ve morbidite açısından majör etkiye sahiptir. İnflamasyonun aterosklerozis ve aterogeneezis gelişimin etki etmesi ve aterosklerozisin strok patogenezinde önplanda rol oynamasına bağlı olarak birçok inflamatuar biyomarker strok insidansı ile ilişkilendirilmiştir. Ateroskleroz ilişkili serebrovasküler olaylarda adipokinlerin yeni üyelerinin rolü tam olarak belirlenememiştir. Gelişmekte olan kanıtlar, ateroskleroz ve obezite ile visseral adipoz dokudan derive edilen serpinin etkileşimi gösterilmektedir. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada stroğun akut fazında serum vaspin düzeylerinin arttığı gösterilmiştir. Ancak iskemik serebrovasküler olaylar ve vaspin arasındaki etkileşime ilişkin bulgular eksiktir. Araştırmamızın amacı serum vaspin düzeyinin akut iskemik strok üzerindeki etkisini belirlemek ve serum vaspin düzeyi ve NIHSS (The National Institutes of Health Stroke Scale) arasındaki ilişkiyide incelemektir. Methods: Dışlama kriterleri; enflamatuar koşullarıyla ilgili potansiyel önyargı aşmak için İlk 24 saatten sonra müracaat eden iskemik inmeli hastalar, romatizmal ve otoümmin hastalığı olanlar, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve astımı olan hastalar, günlük antienflamatuar kullanan hastalar, akut kafa travması olanlar, inme nedeni intraserebral ve subaraknoid kanama olanlar, beyin tümörü veya sistemik malignitesi olanlar, 24 saat içerisinde klinik bulguları düzelen hastalar, yakın dönem ve eşzamanlı miyokard enfarktüsü geçiren hastalar dışlanma kriterleri içine alındı. AİS hastalarında ve kontrol gurubunda vaspin seviyeleri ölçüldü ve kıyaslandı. Semptomların başlangıcında strok şiddeti NIHSS ile hesaplandı. Yine semptomların başlangıcında enfarkt volümü (Cavalieri prensibi ile) ölçüldü. Aralarındaki ilişki istatistiksel olarak hesaplandı. Bulgular: Vaspin düzeyi iskemik strok geçiren hastalarda kontrol grubuna kıyasla yüksekti (825 vs 939; p0,05).
Özet (Çeviri)
Serum Vaspin Levels Correlate Between Infarct Volume and Stroke Severity in Acute Ischemic Stroke Patients Background: Stroke has major effect across the world in terms of mortality and morbidity. Many inflammatory biomarkers have been associated with stroke incidence depending on the effect of inflammation on development of atherosclerosis and atherogenesis and the main role of atherosclerosis in stroke pathogenesis. The role of the new members of adipokinin in atherosclerosis associated cerebrovascular incidences has not been completely identified yet.Developing evidence, atherosclerosis and obesity demonstrate interaction of serpin derived from visceral adipose tissue. A recent study demonstrated increased serum vaspin levels in acute phase of stroke. However, findings on the interaction between ischemic cerebrovascular incidences and vaspin are missing. The purpose of this study is to identify the impact of the serum vaspin level on acute ischemic stroke and examine the relationship between serum vaspin level and NIHSS (The National Institutes of Health Stroke Scale). Methods: Exclusion criteria; to overcome the potential prejudice about inflammatory conditions, patients with ischemic stroke who applied after the first 24 hours, patients with rheumatic and autoimmune diseases, Chronic Obstructive Lung Disease and asthma, patients using daily anti-inflammatory, patients with acute head trauma, with stroke caused by intracerebral and subarachnoid hemorrhage, with a brain tumor or systemic malignity, patients whose clinical findings recovered in 24 hours and patients who recently and concurrently had myocardial infarction were considered to be within exclusion criteria. Vaspin levels were measured and compared in AIS patients and the control group. Stroke severity in the beginning of symptoms was calculated with NIHSS. Again in the start of symptoms, infarct volume was measured (according to Cavalieri's principle). The relationship in between was statistically calculated.