Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara üst geçit kullanarak karşıdan karşıya geçme becerisinin öğretiminde videoyla model olmanın etkililiği
The effectiveness of video modelling on teaching the skill of street-crossing using overpass to children with autism spectrum disorder
- Tez No: 480301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ERGENEKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklara yaya becerilerinden üst geçit kullanarak karşıdan karşıya geçme becerisinin öğretiminde videoyla model olmanın etkililiği, katılımcıların öğrendikleri beceriyi sürdürmeleri ve genellemeleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada ayrıca, katılımcıların annelerinin araştırmanın sürecine ve araştırmanın sonuçlarına ilişkin görüşleri alınarak yapılan çalışmanın sosyal geçerliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma şehir merkezinde üst geçit bulunan iki farklı caddede gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 7-8 yaş aralığındaki OSB olan üç çocuğa videoyla model olma ile üst geçit kullanarak karşıdan karşıya geçme becerisinin öğretiminde, tek-denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, tüm katılımcıların üst geçit kullanarak karşıdan karşıya geçme becerisini öğrendiklerini ve uygulama tamamlandıktan bir, üç, beş hafta sonra da öğrendikleri beceriyi sürdürdüklerini göstermektedir. Katılımcılar öğrendikleri beceriyi şehirdeki farklı bir üst geçidi kullanarak da genelleyebilmişlerdir. Araştırmadan elde edilen sosyal geçerlik bulguları katılımcıların anneleri açısından olumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed at investigating the effectiveness of video modeling on acquisition, maintaining, and generalizing the skill of street-crossing using overpass by children with autism spectrum disorder (ASD). It was also aimed at assessing the social validity of the study by obtaining the opinions of the mothers of participants about the aims, procedures and results of the study. The research was conducted in two different streets with overpasses in the city center. A multiple probe design with probe sessions across participants was used to teach the skill of street-crossing using overpass to three children with ASD aged 7 and 8 through video modelling. According to results of this study, all of the participants acquired the skill of street-crossing using overpass, maintained this skill after one, three, and five weeks of the teaching process, and generalized this skill by using a different overpass in another part of the city center. The findings related to social validity are positive in terms of the mothers of participants.