Hakkânî'nin Manzume-i Nasaih Ala Meşrebi't-Tasavvuf adlı mesnevisi (İnceleme-tenkitli metin-sadeleştirme)
Hakkânî's Manzume-i Nasaih Ala Meşrebit-Tasavvuf (Study-critical text-simplifying)
  1. Tez No: 480329
  2. Yazar: ZEYNEP KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ECE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 584
Özet
Bu tezin konusu Hakkânî'nin Manzume-i Nasaih Ala Meşrebi't-Tasavvuf adlı mesnevisidir. Hakkânî, 15. y.y. ya da 16. y.y.'da yaşadığını düşündüğümüz bir şairdir. Edebiyat tarihlerinde ve tezkirelerde ismine rastlanmamıştır. Manzume-i Nasaih Ala Meşrebi't-Tasavvuf olarak isimlendirilen dinî tasavvufi bu mesneviyi üç bölümde inceledik.Çalışmanın birinci bölümünde Hakkânî, eseri, şairin edebî ve tasavvufi kişiliği hakkında bilgi verildi. İkinci bölümünde mesneviyi oluşturan muhteva özelliklerinden dinî-tasavvufi unsurlar başlıklar halinde tanıtıldıktan sonra, eserin dil, imla ve üslup özelliklerine yer verildi. Çalışmanın üçüncü bölümünde nüshaların tavsifi yapıldı, iki ayrı nüshanın okunması neticesinde hazırlanan 5129 beyitlik çeviri yazı metni, metin tenkidi yöntemi ile oluşturulup, günümüz Türkçesine aktarıldı.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the mesnevi of Hakkânî, called Manzume-i Nasaih Ala meşrebit tasavvuf. Hakkânî is the poet who lived between in the 15th-16th century as we thought. His name hasn't been found in literary history and collection of biographies. We examined this mesnevi, called Manzume-i Nasaih Ala Meşrebit-Tasavvuf in three chapters. In the first part of the thesis study, it is informed about Hakkânî, his work and literary and sufistic personality. In the second part of our study after introducing religious and mysticism from characteistics of contents forming mesnevi as titles, the characteistics of language spelling and the form features of the work were to be introduced. In the third part of the study, the 5129 couplet translation text, which was prepared in consequence of reading two separate editions, was created using the textual criticism method, transferred to contemporary Turkish language and the editions were introduced.